Близо 30 милиона души в цял свят са оковани във веригите на модерното робство. Такова съществува във всяка държава на планетата ни, макар повечето негови прояви да са забранени от закона. Такъв извод прави организацията Walk Free Foundation (WFF), която представи съставения от нея Глобален индекс на робството, предаде АФП.
WFF е създадена през май миналата година от австралийския филантроп Ендрю Форест. Организацията има подкрепата на бившия държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън, експремиерът на Великобритания Тони Блеър, Бил Гейтс, Ричард Брансън.
“Мнозина са изненадани да чуят, че робството още съществува, макар официално краят му да е сложен през XIX век”, казва изпълнителният директор на WFF Ник Гроно. И обяснява елементите на съвременното робство: “Хората са контролирани чрез насилие. Те биват измамени или принудени да вършат работа, при която са икономически експлоатирани. Живеят с минимално заплащане на труда им, а понякога и изобщо без такова, и нямат свободата да напуснат.”
Тежестта на натрупани дългове, трафикът на хора, принудителните бракове, включително на непълнолетни, както и експлоатирането на детски труд също са модерно робство.
Изследването обхванало 162 държави, подредени по Глобалния индекс на робството, уточнява в. Труд. Той се изчислява въз основа на три главни критерия – брой на хората, живеещи в робски условия във всяка страна, случаите на трафик на хора от и във държавата, количеството принудителни бракове (и на деца).
Първото място в класацията е за Мавритания (изчислено по процент от населението). В тази страна случаите на съвременно робство са най-много – 151 353 при 3,796 млн. население.
България заема 56-о място в световен мащаб и 5-о в Европа. Според WFF робите у нас са 27 739. В Румъния те са 24 141 (125-о място в света, 14-о в Европа). На дъното на класацията са Великобритания, Ирландия и Исландия съответно с 4426, 321 и 22-ма роби.
По абсолютен брой на хора в робство първенец е Индия – 13,95 млн.
72% от съвременните роби живеят в Азия, в Европа са 1,82%.
Споделете текущата публикация: