Лихвите за малките по размер бързи кредити да бъдат заковани на 50-60% годишно, обмислят управляващите. Регулацията ще обхване само заемите до 400 лв., уточниха депутати от левицата пред “Труд”.
Те подготвят законодателни промени, с които ще бъде определен таван от 40-50 процентни пункта върху законната лихва, която в момента е равна на 10% плюс основния лихвен процент (ОЛП) на БНБ – 0,03%. Това означава, че най-вероятно максимумът на лихвата по заем до 400 лв. ще е 50-60% за година. Така за кредит от 400 лв. максималното оскъпяване ще бъде 240 лв. годишно.
В момента няма ограничение за оскъпяването на заемите, в резултат на което клиентът обикновено се подписва да върне сума, която в пъти надхвърля главницата. Не е тайна, че годишният процент на разходите (ГПР) по бързите заеми, който включва не само лихвата, но и таксите, в момента достига до стотици, дори до 2000-3000%.
Експертите обаче признават, че ГПР и годишната лихва не са най-точният измерител на цената на малките и спешните заеми. Например за кредит от 100 лв. със сума за връщане 120 лв. при срок на изплащане 1 месец, ГПР излиза около 240%, но това не е стряскащо. Ако лихвата по заем от 100 лв. се ограничи до 60% или 60 лв. годишно (5 лв. на месец), това може да обезсмисли бизнес модела на бързите кредити.
В същото време ще остане нерешен проблемът с бързите заеми над 400 лв. В момента например за заем от 1000 лв. често се връщат 4000-5000 лв. Гражданка представи договора си пред “Труд”, според който за кредит от 3000 лв. трябва да върне над 10 000 лв. Управляващите са категорични, че няма да регулират лихвата на тези кредити, защото те попадат в рамките на евродирективата за потребителските заеми, където няма ограничение на лихвите.
Ограничение на оскъпяването на заемите има само за заложните къщи – до 3% на месец. За да го заобиколят, те вдигнаха таксите. Възможно е така да стане и на пазара на бързи кредити. Депутатите не смятат да слагат таван на таксите, а само да заложат изписването им в договора да е с големи букви.
Споделете текущата публикация: