Само три партии биха влезли в парламента, ако изборите са сега – БСП, ГЕРБ и ДПС. Това показват резултатите от национално представително изследване на агенция АФИС, проведено сред 1050 гласоподаватели в цялата страна между 10 и 25 септември. Според данните социалистите продължават да събират най-голяма електорална подкрепа – 21,2%. Във врата им дишат бившите управляващи от ГЕРБ, за които биха гласували 19,9 на сто от избирателите. Третата сигурна политическа сила в НС – ДПС, пък събира вота на 6,5% от пълнолетните.
Под 4-процентовата бариера за влизане в НС са Реформаторският блок с 3,3%, НФСБ – 2,8%, и „Атака” – 2,5%. За евентуална партия на протестите, каквато в момента няма, гласа си биха дали 3,8%, показват още резултатите от допитването. Над 13,5 на сто пък казват, че няма да гласуват, а 22,5% все още не мислят за коя партия биха пуснали бюлетина.„Засега не се вижда голяма мощ в Реформаторския блок”, коментира шефът на АФИС Юрий Асланов пред агенция БГНЕС. Според него механичен сбор от партии не може да доведе до сериозни резултати. „Очевидно там вътре не всички се харесват помежду си или имат някакви притеснения по отношение на този или онзи”, допълни Асланов.Движението „България без цензура” на Николай Бареков по позитивен рейтинг е напълно съизмеримо с опитния политик Меглена Кунева, обясни още социологът на база резултатите от изследването. При журналиста обаче неодобрението било по-ниско от това на бившата еврокомисарка. “Така че нея я обичат колкото Бареков, но я мразят повече, отколкото него”, направи равносметка Асланов.Според допитването на АФИС лидерите на БСП и ГЕРБ Сергей Станишев и Бойко Борисов са на една позиция в рейтинговата класация на политиците – с по 34% одобрение и 56% неодобрение. Борисов обаче губел електорална подкрепа заради това, че не се е разделил с дясната си ръка Цветан Цветанов, който според данните е един от най-мразените политици у нас. „Чудя се защо Борисов го държи, след като го тегли надолу”, каза Асланов.
По думите му голямата изненада в рейтинговата класация бил главният прокурор Сотир Цацаров с 36,9% положително отношение срещу 27 на сто отрицателно. За първи път главен прокурор влиза в позитивни рейтинги и то с два пъти превишение на позитива над негатива. Все още обаче много хора нямат мнение за него”, обясни социологът.Президентът Росен Плевнелиев пък намалява одобрението към себе си, като очакванията били тази тенденция да продължи и следващия месец. “Плевнелиев сам си го направи, това е негова заслуга”, коментира Асланов понижаването на рейтинга на държавния глава.
Споделете текущата публикация: