Помощта за отглеждане на малко дете до 2 години може да се повиши на 340 лв. от 1 януари догодина. Това стана ясно от думите на лидера на БСП Сергей Станишев във Враца по време на среща с кметовете на общините. „Това беше една от първите стъпки – увеличаването на помощта за отглеждане на дете до 2 години от 240 на 310 лв. Надявам се да се покачи тази сума на 340 лв. от 1 януари”, каза Станишев. Финансовият министър Петър Чобанов, който също участва в срещата, обясни, че догодина ще се търсят възможности за увеличаване и на минималната заплата. „Конкретните параметри ще бъдат уточнени допълнително, но икономиката и бюджетът могат да си позволят едно такова увеличение, което е необходимо за хората”, каза той. От думите му стана ясно още, че от юли 2014 г. ще бъдат повишени и пенсиите, тъй като тогава влиза в сила швейцарското правило. Така възнагражденията за възрастните хора ще се повишат с между 2,5% до 3%.
След срещата с местната власт стана ясно отново, че ще се търсят възможности в края на тази година да се отпуснат коледни надбавки за пенсионерите с най-ниски доходи. Окончателно решение обаче ще има, след като станат ясни данните за изпълнението на бюджета за септември.По отношение на макрорамката на бюджета за 2014 г. Чобанов обясни, че през 2014 г. икономиката на България ще нарасне с 1,8% от БВП. Към края на тази година очакваният растеж е 0,6 на сто. Според финансовия министър обаче догодина трябва да има значително подобряване на бизнес средата, тъй като фирмите ще имат по-добър достъп до обществени поръчки. Освен това се подготвят промени в антимонополното законодателство, които също щели да имат добър ефект за бизнеса. През 2014 г. се очаква и спад на безработицата, което ще накара хората да освободят част от предпазните си спестявания. „Разчитаме, че потреблението леко ще се раздвижи и ще се появят и вътрешни инвестиции”, коментира Чобанов. По думите му и през тази година обаче ще има спад на вложенията. „През 2012 г., съпоставено с 2008 г., вътрешните инвестиции са с 37% по-малко. Мислехме, че сме стигнали дъното, но се оказва, че спадът е продължил и през тази година”, обясни финансовият министър. Очакванията за следващата година обаче са за ръст на вътрешните инвестиции.Чобанов съобщи още, че догодина България ще се стреми да поддържа дефицит в размер до 1,8% от БВП. Той припомни още, че страната ни трябва да спазва редица европейски и национални правила, свързани с този показател. В бюджета за 2013 г. е предвидено дупката в хазната да е до 2 на сто.
По отношение на постъпленията през 2014 г. Чобанов обясни, че предизвикателство ще бъдат неданъчните приходи, които са били надценени през тази година. Очакванията са, че през следващата те ще са по-малко. Финансовият министър увери още, че ще бъдат взети мерки за увеличение на приходите от данъци. Той припомни, че едва през тази година общините отчитат малко по-добри резултати от събрания патентен данък и от налога от придобиване на имущество.
Споделете текущата публикация: