МВР въвежда система, чрез която шофьорите ще могат да подават оплаквания в интернет, ако катаджия ги спре на пътя и им поиска рушвет, за да си затвори очите за някое нарушение. Това съобщи вътрешният министър Цветлин Йовчев.
„Веднага щом получим такъв сигнал, на мястото ще бъде изпратен екип, който да направи проверка”, обясни още Йовчев. Освен на интернет платформата водачите ще могат да подават сигнали и за неправомерни действия от Пътна полиция и по телефона. За целта вече се подготвя гореща линия, която също се очаква да стартира съвсем скоро. Ако при подаден сигнал се докаже, че униформеният е превишил правата си, то той ще бъде наказан. По телефоните и интернет ще могат да се подават оплаквания и ако катаджията ни спре без причина. Според разпореждането на вътрешния министър пътните полицаи ще могат да вдигат палката само при четири случая. Първият е, когато шофьорът извършва видимо нарушение пред патрула на КАТ – като минаване на червено или говорене по телефона. Вторият – когато се вози опасен товар. Третият е при съмнение, че водачът е употребил алкохол и упойващи вещества, което се издава по неадекватното му шофиране, а четвъртият е, когато има данни, че шофьорът е бил участник в катастрофа или престъпление.
„При всеки един от тези случаи полицейските служители трябва да съобщават по радиостанцията, че спират автомобил и причината за проверката. Това ще повиши възможностите за контрол“, коментира Цветлин Йовчев. Освен че предварително трябва да казват на дежурните за проверката на пътя, униформените ще трябва да съставят и специален документ, подобен на доклад. В него ще се съдържат всички данни за водача, автомобила, времето, мястото и причината за инспекцията. Формулярът ще се изготвя от двамата полицаи, като се предвижда в определени случаи, когато има установено и нарушение, шофьорът също да се запознава със съдържанието му и да поставя своя подпис. По този начин катаджиите ще бъдат контролирани колко проверки са направили, колко шофьори са санкционирали и колко са пуснали. „Предвиждаме да раздадем и таблети на патрулните полицаи, в които също да се въвежда информация за всички случаи, в които има спрян автомобил. Всичко това се прави, за да се предотврати корупцията от поделенията на Пътна полиция, каза още вътрешният министър. На таблетите ще може да се прави и справка в реално време дали шофьорът има предишни нарушения, дали е платил застраховката си „Гражданска отговорност” и дали колата му се издирва за нещо.
Колите на Охранителна полиция и патрулите на КАТ ще бъдат снабдени с GPS, предвижда още една от мерките на МВР за спирането на корупцията и по-затегнатия контрол на униформените. По този начин ще се знае къде точно се намира всеки служител и дали точно изпълнява разпорежданията на съответния си ръководител.„Така например ще се избегнат случаите, когато униформените, вместо да патрулират в определен район за ограничаването на престъпността, те застават, за да спират коли”, обясни министър Йовчев. Той допълни още, че кражбите по домовете са основен проблем, а малка част от полицаите работят по тях. Това говори, че имало неправилно разпределение на служителите. С въвеждането на новите мерки и промени в Закона за МВР се очаква и този проблем да бъде решен.
Споделете текущата публикация: