След лятото кожата е изтощена от слънчевата агресия, остатъците от бронзовия загар и пречат да диша, а бръчиците са по-забележими. За да я възстановите и подготвите за температурните промени, е необходимо допълнително подхранване и овлажянване. Това ще стане с маски с есенни плодове за енергия на кожата.
Праскови
Добре узрелите са пълни с витамини от група В, К, PP, фолиева киселина, каротин, ценни органични киселини – ябълчна, винена, лимонена, и минерали. Богати са на антиоксидантния витамин С и на селен.
Благодарение на високото съдържание на натурални AXA киселини и витамин С, прасковата идеално ексфолира кожата. Към половин обелен плод прибавете 2 с.л. сок от ананас и 1 с.л. мед. Долейте малко вода и пуснете сместа в блендера. На предварително почистеното с парна баня лице нанесете маската за 20 минути.
Прасковеният сок е разкош за суха и нормална кожа. Най-бързата процедура е компресът. Изцедете сока, напоете парче марля и го поставете на лицето. Когато изсъхне, повторете. Препоръчително е процедурата да се прави 2-3 пъти седмично в продължение на месец.
В ранната есен ще овлажните кожата, като към половин пасиран плод добавите мед и смлени овесени ядки.
Бръчките ще загладите, като към прасковеното пюре прибавите разбит жълтък (за суха кожа) и белтък (за мазна).
Грозде
Французойките първи открили гроздовите зърна за разхубавяване. По времето на крал Луи XIV придворните дами освежавали лицата си с компреси с гроздов сок или с отлежало бяло вино. В кехлибарените зърна има плодови киселини, минерални вещества, витамини, които неутрализират свободните радикали и поддържат младостта на кожата.
Може да използвате гроздови семки за скраб за тяло. Смесете 3 с.л. смлени гроздови семки с кафява захар, кокосово масло, разтопено на водна баня, и минерална вода. Разбъркайте добре и нанесете скраба върху ръцете, краката, ханша, корема и нежно масажирайте с кръгови движения.
За суха кожа намачкайте няколко бели зърна грозде(без семките), прибавете 2 ч.л. зехтин и 1 с.л. бадемово масло. Нанесете маската и след 20 минути измийте. Мазната кожа ще подхраните, пасирайки 15 зърна без семки, 1 ч.л. сметана, 3 с.л. смлени овесени ядки и 5 капки масло от грейпфрут. Разбъркайте добре, разнесете маската върху лицето и шията и след 20 минути изплакнете.
Ябълки
Богати са на минерали – калций, калий, фосфор, натрий, желязо, витамини В, С, Е, РР, органични киселини. Благодарение на флавоноидите и полифенолите райският плод неутрализира свободните радикали.
Най-бързият начин да се разкрасите е, като топнете парче марля в току-що изстискан ябълков сок и го поставете на лицето за 15 минути. Антиейдж маска ще си забъркате от сварена и пюрирана ябълка и по 1 ч.л. течен мед и бадемово масло. Сместа действа 20 минути и се измива със студена вода.
За хидратация настържете половин обелена ябълка и добавете 2 с.л. нискомаслена извара.
Ще загладите кожата, като към половин пасирана ябълка добавете по 1 с. л. течен мед, зехтин и масло от пшеничен зародиш. Нанесете сместа за 15 минути и отмийте с хладка вода.
Разтворете 1 с. л. бирена мая в прясно мляко, докато получите гъстота на каша. Добавете 1 с. л. настръгана ябълка и 5 масло от жожоба. Маската е чиста енергия за кожата.
Внимание! Всички маски се приготвят непосредствено преди нанасянето им.
Споделете текущата публикация: