твоята гледна точка
Ехинацея и чесън най-добре борят грипа
Автор Vnews, добавено на 21.09.2013 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

С падането на температурите зачестяват случаите на настинка и грип. Кихане, течащ нос, възпалено гърло, мускулни болки и упорита кашлица са най-честите придружители на подобни заболявания и твърде често за тях се приемат антибиотици – с или без лекарско предписание.

Антибиотиците обаче са безсилни да спрат грипа, понеже той е вирусно заболяване. Превантивната или неправилна употреба на антибиотични средства при грипни заболявания може дори да навреди, понижавайки имунната защита на организма. Това оставя тялото още по-податливо на заболявания и допринася за развитието на антибитичната резистентност.

Ако се търси предварителна защита срещу вирусите, първото средство трябва да бъде чесънът. Същински титан в борбата с патогени, чесънът притежава антибактериални,антивирусни и противогъбични свойства. Учени смятат, че чесновото съединение алицилин не само потиска растежа на патогени в човешкото тяло, но дори ги унищожава при контакт. Потентността на чесъна е най-висока, когато е суров, но дори готвенето на високи температури не може да отнеме напълно благотворното му действие.

Чайовете с ехинацея, джинджифил, лют пипер, бъз, лимон и мед също се използват и за превенция и за лечение.

Ехинацеята е силен поддръжник на имунитета – антибиотичният ефект на растението се дължи на ехинакозида, съединение сравнимо по сила с пеницилина, докато антибактериалният се дължи на ехинацеина – той възпрепятства действието на ензимахиалорунидаза, с чиято помощ бактериите проникват в тъканите.Чайове с пипер или джинджифил предизвикват здравословно потене и се борят със запушените синуси.

Лимоновият сок има антисептично действие и допринася с допълнителни запаси от витамин С. Препоръчва се по чаша от тези чайове да се пие всеки ден, като се редуват през 3-4 часа.

Антивирусните свойства на бъза са едновременно нежни за тялото и безпощадни за вирусите. Чай или сироп от бъз помагат за освобождаване и откашляне на секрета от белите дробове, като едновременно с това подсилват устойчивостта на организма. Биофлавоноидите са основния виновник за тези свойства, те успяват да сразят вируси във всички тъкани, в които ги срещнат и намаляват драстично интензитета на заболяването, както и неговата продължителност.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

И днес значително ще се понижат температурите, в рамките на около 3-4 градуса специално за София. Максималната температура ще бъде около 19 градуса. Отново ще превали.

Това каза синоптикът Петър Янков. По думите […]

 

Днес ще преобладава слънчево време. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната […]

 

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов се срещнаха в Община Варна с ръководството и […]

 
 

към началото