твоята гледна точка
Битката с артрита започва от…масата
Автор Vnews, добавено на 13.09.2013 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Артритът е хронично заболяване, което засяга едни на пет души от населението. Под артрит се класифицират стотици заболявания, които засягат ставите като остеоратрит и ревматоиден артрит.
Артритът е заболяване, което се появява вследствие на възпаление. В този смисъл подходящият хранителен режим (диета) срещу или при артрит включва основно продукти, чиито съставки имат доказан противовъзпалителен ефект.
Преди да се очаква обаче ефект от хранителния режим, есперти обръщат внимание на това, че при наличие на наднормено тегло, първо трябва да се постигне неговото редуциране – първо, защото допълнителните килограми натоварват ставите, след това, защото мастните тъкани отделят вещества, които задълбочават възпалителните процеси в организма. Най-безболезнено отслабването може да се постигне като от хранителния режим се изключат продуктите, които ни „запълват“ с „празни калории“ като захарните и тестени изделия, полуготовите продукти, пакетираните тип чипсове „хранителни залъгалки“.
Има и трето условие – в хранителния режим трябва да се изключат храните, които влошават тежестта на възпалителните процеси. Това са предимно продуктите, съдържащи голямо количество наситени мазнини и рафинирани въглехидрати.
Кои са подходящите храни срещу/при артрит?

1. Най-вече организмът трябва да се снабди с храни източници на противовъзпалителни агенти. От такъв клас са съдържащите омега-3 мастни киселини. Те потискат отделянето на цитокини и ензими в организма, които по принцип „разяждат“ хрущялите. При редица изследвания се доказва, че омега-3 помагат за редуцирането на симптомите при ревматоиден артрит, като подуване, затопляне на кожата и болка в ставите, намаляване на сковаността и умората.

Богатото на риба меню е подходящо и при остеоратрит, въпреки че няма толкова категорични данни за ефекта при него.
Къде да ги намерим? Полезните омега-3 се съдържат в мазните видове риба като сьомга, херинга, скумрия, сардини, аншоа, както и в стридите, масло от ленено семе. Полезни са и орехите.

2. Срещу болки в ставите олиото и другите масла, използвани традиционно за приготвянето на храната, е редно да се заменят с Екстра върджин зехтин, който съдържа ценни полифеноли, също с противовъзпалителни свойства. Ползата от зехтина, както и от рибеното масло, срещу артрит е стопроцентово доказана.

3. При наличие на възпалителни процеси в организма имунната система се нуждае от подкрепа, за да може да изпълнява функциите си в този свръхнатоварен режим за нея. При възпаление се отделят същите онези неприятни молекули, на които в дългосрочен план дължим стареенето на организма – свободните радикали. Свободните радикали се образуват вследствие на естественото функциониране на организма и в резултат на сблъсъка с токсини. Синовиалната течност е също толкова чувствителна на действието на свободните радикали както и кожата и очите.
Образно казано, антипод на свободните радикали са антиоксидантите. Тези, които са ефективни срещу артрит и могат да помогнат за облекчаване на болката в ставите, са витамин С, селен, каротини.
Витамин С е необходим и за здравината на колагена, основен структурен елемент на хрущяла. По принцип хората с бедно на витамина хранене много по-често страдат от артрит. От друга страна, приемът на високи дози витамин С в дългосрочен план влошава остеортрита. Това означава, че при остеоратрит е по-целесъобразно витамин С да се набавя с храната, а не чрез хранителни добавки.

Къде да ги намерим? Естествени източници, богати на витамин С, са: всички видове чушки, портокали, грейпфрут, лимон, ананас, киви, ягоди, папая, манго, броколи, карфиол, къдраво, червено, блюкселско зеле, картофи (готвени с коричката), алабаш и др.

Недостигът на селен изостря оплакванията при остеоратрит и ревматоиден артрит. По принцип хората, чийто хранителен режим не осигурява селен, е два пъти по-вероятно да страдат от гонартроза – артроза на колянната става.

Къде да ги намерим? Селен може да се осигури с бразилски орехи, риба тон, треска, раци, стриди, скариди, говеждо, пуешко месо, пълнозърнести продукти и пшеничен зародиш.

Каротините са група съединения, които се намират в ярките на цвят плодове и зеленчуци. Най-известен е бета-каротинът, но има и други. В случая от полза е бета-криптоксантин. Достатъчно е да се хапва на ден по един продукт, богат на този каротин, за да се намали рискът от артрит.
 

Къде да ги намерим? На бета-каротин са богати: сладки картофи, моркови, къдраво зеле, тиква, хрян, ряпа, червени сладки чушки, спанак, кайсии, пъпеш; на бета-криптоксантин – тиква, папая, червени чушки, царевица, портокали, мандарити, кайсии, сливи.

В синовиалната течност при ревматоиден артрит се намира едно специфично съединение – тумор некроза фактор (TNF). Оказва се, че то бива потискано успешно, подобно действието на нестероидните противовъзпалителни лекарства, от един биофлавоноид кверцетина.

 

Къде да ги намерим? Кверцетинът се съдържа в лука, праза, броколите, чери доматите, къдравото зеле, боровинките, касиса, бъза, кайсиите и ябълките, но с коричката, какаото.

Антоцианидите са друг вид биофлавоноиди, които потискат възпалителните агенти като цитокини и простагландини. Те се приемат за по-силен антиоксидант от витамин С.

 

Къде да ги намерим? Съдържат се в: патладжан, къпини, малини, боровинки касис, бъз, череши, ягоди, сливи, тъмно грозде.

 

4. Подходящият хранителен режим срещу/при артрит е определено вкусен и есента предлага разнообразие и избор на подходящи храни, точно по същото време, когато това заболяване се обостря. За да стане още по-пикантен и до някъде екзотичен, има и подходящи подправки, които да се добавят към ястията. Това са джинджифилът и куркумата.

Джинджифилът съдържа противовъзпалителни съединения, които имат подобно на противовъзпалителните лекарства действие и облекчават болката. С приема му обаче трябва да внимават хората на антикоагуланти, тъй като тази подправка може да засили ефекта на антикръвосъсирващата терапия. За предпочитане е да се използва накълцан в суров вид.

Куркуминът в популярното къри вече години наред се цитира с новооткрити полезни ефекти за здравето от учените, един от които е противовъзпалителен.

 



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Правителството на ГЕРБ-СДС, БСП и „Има такъв народ“ мина със 125 гласа. Росен Желязков вече официално е премиер.

Изборът минава с три гласувания – за премиер, за структура и състав на Министерския […]

 

Можем ли да си припомним, че у нас са връхлитали полярни температури?

През следващите 14 дни Европейският модел прогнозира сравнително сериозно нахлуване […]

 

Времето днес буквално ще хапе по бузите. Не излизайте без шал и шапка. Температурите ще паднат до минус 7 градуса.

Времето ще […]

 
 

към началото