В три района ще се базира американският флот за нападение по Сирия, съобщава агенция РЕКС, цитирана от Блиц. Това са два района в Средиземноморието – до Израел и западно от Кипър, както и в Червено море, близо до южната част на Синайския п-ов. Ако в първите две позиции съюзниците на Сирия могат да бъдат неутрализирани, в Червено море руски надводни военноморски сили няма. Там в момента се намира атомният самолетоносач „Нимиц“, крайцер и няколко миноносеца. Напълно възможно е ударът по Сирия да тръгне именно оттам – през Йордания. Като се съди по някои признаци, в частност мълчанието на йорданската дипломация, страната може да пусне през своето въздушно пространство самолетите на САЩ. „Нимиц“ пък няма да навлиза в акваторията на Средиземно море, а ще остане в Червено море на боева позиция, максимално близка до Сирия – до южната част на Синайския полуостров. За нанасянето на въздушен удар по Дамаск най-подходящото направление е южното. Ако от запад и север сирийската столица е обградена от дълбока и многопластова система на ПВО и ПРО, от юг дълбочината на ПВО е много малка. В този район продължават боевете с бунтовниците и да се разгърнат мобилни системи за ПВО е трудно.
Според РЕКС коридорът оттам не е лош. Първо, ракетите ще летят из залива, след което по долината по течението на река Йордан, почти до езеро Кинерет. Дотам те ще летят на височина не повече от 60 м, което ги прави невидими за радарите както от сирийската територия, така и от акваторията на Средиземно море.
Източници в руското военно ведомство пък изказаха интригуваща версия относно ракетните изпитания в Средиземно море. Те посочват, че не се е провела никаква проверка на израелската противоракетна отбрана, а всъщност е предприет опит за разкриване на сирийската ПВО, пише „Российская газета“. Израел е изстрелял ракети мишени „Блу Спароу“, които използва от април за тестване на собствената ПВО. Те са разработени от израелската компания „Рафаел“. „Блу Спароу“ е неголяма по размер авиационна ракета със стартова маса от 228,2 кг. Диаметърът й е 203 мм, дължината й е 3,66 м и развива скорост от около 1000 м/сек. Ако тези ракети, които в полета си напълно имитират бойни, бъдат пуснати срещу територии, охранявани от ПВО, всички системи се привеждат в бойна готовност и радарите се включват на пълна мощност, за да ликвидират заплахата. В този момент е лесно да се засекат позициите на средствата за ПВО, коментира вестникът.
Атаката с химически оръжия на 21 август край Дамаск е извършена от сирийския режим, но мащабът на последиците може да е резултат от „грешка“ при дозирането на веществата. Това пише сп. „Шпигел“, като се позовава на данни на германското разузнаване. Според поверителна информация само експертите от режима на Башар Асад разполагат с вещества като зарин. Освен това само те са компетентни да го смесят и прикачат към малките ракети с калибър 107 мм, които режимът има в големи количества. Шефът на немското разузнаване Герхард Шиндлер казал пред депутатите, че опозицията в Сирия не е способна да проведе подобни действия. Такива атаки са извършвани и преди 21 август, но отровните вещества са били с по-ниска концентрация, което е предизвиквало по-малко жертви. Така мащабното поразяване при последното нападение може да е резултат от грешка при дозирането.
Сирийският режим няма да отстъпи пред заплахите на Запада, дори ако се стигне до Трета световна война. Това заяви сирийският заместник-министър на външните работи Фейсал Мокдад. „Никой сириец не може да пожертва независимостта на страната си“, добави Мокдад. „Взети са всички мерки и режимът е готов да нанесе ответен удар“, каза още той, без да разкрие как точно ще стане това.
Режимът на Башар Асад мобилизира съюзниците си като Русия и Иран срещу оста, водена от САЩ и Франция, които се подготвят за удар срещу него. „Това е наше право и нашите съюзници ни предлагат всякаква подкрепа“, заяви Мокдад, но отново не разкри конкретни подробности.
В същото време началникът на елитните части на иранската армия обяви, че страната му няма да спре да подкрепя Сирия при евентуален удар на западните сили. „САЩ не се опитват да защитят правата на човека в Сирия. Тяхната цел е да разрушат фронта на съпротивата (срещу Израел). Ще подкрепяме Сирия до край“, заяви Гасем Сюлеймани. Той не уточни по какъв начин ще стане това. Засега Техеран отрича да е изпращал сили в подкрепа на сирийските правителствени части. По-рано обаче иранската армия потвърди, че е изпратила свои „съветници“ в Сирия и Ливан.
Турция изпрати допълнителни военнослужещи и въоръжения по границата със Сирия в очакване на евентуалната военна операция на САЩ, съобщи в. „Заман“. Подкрепленията ще бъдат разположени в граничната със Сирия провинция Килис. Местната полиция е придружавала военните конвои. Изпращането на войските се извършва след ескалацията на напрежението по границата през тази седмица.
Планираният военен удар срещу Сирия няма да е символичен, а значително ще намали военната мощ на президента Башар Асад. Това заяви на изслушване в комисията за външни работи на Камарата на представителите министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл. Шефът на Пентагона каза също, че вероятността Асад отново да използва химическо оръжие е доста голяма, ако САЩ не предприемат действия, за да дадат да се разбере ясно, че употребата им е неприемлива.
Хейгъл разкри, че военните действия срещу Сирия ще струват десетки милиона долари. Държавният секретар Джон Кери пък каза, че арабски страни са изразили готовност да финансират операцията. Министерството на отбраната на САЩ досега не е посочвало конкретни числа за цената на евентуалната операция. Говорител на Пентагона заяви по-рано, че ударите вероятно ще бъдат финансирани с налични ресурси на министерството и няма да бъдат искани допълнителни средства.
Операцията на крачка по-близо с 3 гласа
Комисията по международните въпроси в Сената на САЩ гласува „за“ резолюцията, разрешаваща употребата на военна сила в Сирия. Решението бе взето с 10 гласа „за“ и 7 „против“. В подкрепа на резолюцията гласуваха седем сенатори демократи и трима републиканци. Против бяха петима републиканци и двама демократи. Преди това сенаторите одобриха поправка в документа, с която се поставя за цел промяна на баланса на силите в полза на сирийската опозиция.
Резолюцията ще бъде разгледана и гласувана в пълен състав на Сената, което може да стане най-рано на 9 септември, т.е. следващия понеделник. Предложението на комисията предвижда използването на сила в страната да е с продължителност 60 дни с възможност за 30-дневно удължаване. Не се предвижда сухопътна акция. Единствената мярка, която членовете на комисията не одобриха, беше предложената от сенатора Джон Маккейн подкрепа за бунтовническите групи в Сирия. Одобрението на проекта обаче не прави съдбата му по-ясна, коментира Би Би Си. До момента само 23-ма от сенаторите са обявили подкрепата си, докато 16 са по-скоро склонни да го отхвърлят. 61 от гласовете в Горната камара на Конгреса обаче още или нямат позиция, или тя не е обявена.
Тепърва предстои и дебат в Камарата на представителите на Конгреса. Президентът Барак Обама изрази увереност, че депутатите ще гласуват за военната операция срещу Сирия и обеща да работи с тях по изготвянето на резолюция. Но това явно няма да е лесно. При разглеждането на въпроса могат да възникнат сериозни проблеми, защото много конгресмени, включително демократи, се съмняват в необходимостта на силова операция, прогнозира в. „Ню Йорк таймс“. Конгресменът демократ Хаким Джефрис обясни, че при вземането на решение трябва да се има предвид, че се поставя на изпитания международният престиж на САЩ, както и опасността от провокирането на дълъг конфликт в Близкия изток.
Председателят на ЕС Херман ван Ромпой и ръководителят на Европейската комисия Жозе Барозу се изказаха срещу военна намеса в Сирия, предаде ДПА. „Макар че уважаваме неотдавнашните призиви за действие, трябва да подпомогнем процеса в ООН“, заяви Ромпой в началото на срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург. С Барозу до него той добави, че международната общност не може да остане безучастна след химическата атака на 21 август край Дамаск, за да предотврати „ужасяващ прецедент“. Но призова ООН да публикува предварителния доклад на инспекторите си възможно най-скоро. Ромпой подчерта, че има много доказателства, които говорят за отговорността на сирийското правителство. ЕС работи по колективен отговор, който ще бъде „до голяма степен в духа на това, което казах“, добави той.
Споделете текущата публикация: