Монополът на здравната каса остава. Идеята на ДПС за частни каси, които да я конкурират, се замразява за 2-3 години. В същия „фризер“ и за същия период отива и намерението на БСП за втори стълб в здравеопазването чрез допълнително осигуряване.
Причината за отстъплението на двете партии от предизборните им обещания, които бяха лансирани и от кандидатите им за шеф на касата в началото на юли т. г., е, че обществото не е готово за промени в здравноосигурителния модел. Това стана ясно след среща в сряда между шефката на здравната комисия д-р Нигяр Джафер и здравния министър д-р Таня Андреева, научи „Труд“.
„След като доброволните здравни фондове у нас бяха превърнати в застрахователи (б. р. – промяната бе приета от ГЕРБ през 2012 г.), вече не можем да говорим за никакъв втори стълб в здравеопазването“, коментира д-р Джафер. Тя била изумена, че някои хора си представят втори стълб с още една единствена каса, конкурираща националната. „Това само показва колко е необходимо да започнат дебати за развитието на здравноосигурителния модел и какъв да е основният пакет, плащан от касата“, каза още д-р Джафер.
Тя и министър Андреева са категорични, че здравната вноска догодина няма да се вдига. Всички лансирани идеи за повишението досега били лични интерпретации на определени персони. Правителството нито е обсъждало подобен вариант, нито е предлагало подобно увеличение. Здравната комисия в парламента – също.
За първи път НАП и финансовото министерство направиха анализ на неосигурените българи, които са 2 милиона души, научи още „Труд“. Около 1 милион от тях живеят в чужбина. Други 460 000 са бедни българи, част от които имат право на диагностика и лечение като социално слаби. Най-интересна е групата, в която влизат 130 000 души, които „не знаят, че трябва да се осигуряват“, открило финансовото министерство. А 200 000-250 000 българи не желаят да плащат за здраве. „Това е групата на платежоспособните, на заможните и на работодатели, които са загубили доверие в здравната система и в солидарния модел, затова не виждат смисъл да се осигуряват“, посочи д-р Джафер. Тези хора се чудели какво получават срещу вноските си и накрая решавали да не ги превеждат.
Междувременно поредно доказателство за драстичния ръст на здравно неосигурените дойде от Агенцията за социално подпомагане. За първите 6 месеца на 2013 г. държавата е платила три пъти повече пари за лечение на бедни, които нямат вноски, в сравнение с първото шестмесечие на 2010 г. Сумата за тази година до момента е около 2 млн. лв. за над 2400 социално слаби.
Споделете текущата публикация: