Сирийската опозиция разкри, че режимът на Башар Асад е разположил оръжия и военен персонал в граждански обекти, а във военни обекти е изпратил затворници и арестанти с оглед създаване на човешки щитове срещу евентуални въздушни удари от страна на западните държави, предаде АФП.Сирийската опозиционна коалиция с база в Истанбул обяви, че военни съоръжения, ракети „Скъд”, ракетни установки и обслужващ персонал са разположени в училища, университети и правителствени учреждения в градовете.“Данни за обстановката в Сирия потвърждават също, че Асад е наредил да се изпратят затворници във военни обекти като жив щит срещу евентуални въздушни удари на Запада”, се посочва в комюнике на опозицията.Миналата седмица бивши бунтовници потвърдиха, че военни обекти са пълни с войници, наказани с арест от своите командири заради съмнения в тяхната лоялност. Целта е те да понесат евентуален първи удар от страна на Запада, отбелязва Франс прес.Със същата цел хиляди служители на силите за сигурност и бойци от въоръжени групировки, воюващи на страната на режима, са настанени в училища и жилищни комплекси в Дамаск
.След като заключи “с висока степен на убеденост”, че сирийското правителство е извършило смъртоносно химическо нападение в околностите на Дамаск на 21 август, администрацията на Обама няма избор освен да реагира на това пресичане на “червената линия”, която президентът определи преди година, пише “Ню Йорк таймс” в авторска статия на бившия служител на администрацията на Обама Вали Наср.За запазване на авторитета на САЩ и своя собствен, президентът Обама трябва да направи това бързо и решително. Той също така трябва да обясни на американците и на света какво е заложено в Сирия и какво ще е водачеството на САЩ при слагане край на тази криза, пише вестникът.
Обама разбираемо разглежда всякаква намеса в Сирия като хлъзгав наклон към скъпоструваща война, която американците не искат и няма да подкрепят. Дори след употребата на химически оръжия от президента Башар Асад администрацията му реагира бавно и след много колебания реши да накаже Асад – но само с бърза операция, която няма да окаже пряко отражение върху изхода от гражданската война и само, както спомена Обама в събота, ако Конгресът даде съгласието си.Светът няма да възприеме това като предпазливост, а като двоумене, което ще подсили впечатлението, че САЩ се крият зад икономическите си проблеми и преследвани от призраците на Ирак вече не са склонни да водят света. Това ще одързости противниците на Америка и ще отчая приятелите й. Америка може скоро да се озове сама в противопоставянето на Иран или Северна Корея, или при съпротивата на натиска на Китай и Русия, които използваха правото си на вето в Съвета за сигурност, за да блокират разрешение на ООН за намеса в Сирия.Американците с право са уморени от войни, но урокът в Сирия е, че бягството от глобалните ни отговорности само ще създаде по-големи проблеми, които в крайна сметка ще повишат както цената, така и вероятността от американска намеса, пише Вали Наср в “Ню Йорк таймс”.
“Хванат в капан” е впечатлението на френската преса за президента на Франция Франсоа Оланд, след като Барак Обама обяви, че първо ще се допита до Конгреса за удари срещу Сирия, а британският парламент гласува против военна намеса на Великобритания.“Подобно на Барак Обама Франсоа Оланд е хванат във водовъртеж от неконтролируеми елементи. Оланд е в капан във вътрешнополитическо отношение и доста изолиран на външнополитическия фронт”, пише десният в. “Фигаро”.“Капанът щракна за западните лидери, които избързаха да изразят волята си да накажат Дамаск, за който се твърди, че е използвал смъртоносни химически вещества”, пише католическото издание “Кроа”.
Преди атаката
Американските военни започнаха да разпространяват в социалната мрежа Facebook собствени снимки, на които се обръщат към американския президент Барак Обама с мотивиран отказ от участие в удар по Сирия. На много от кадрите лицата на самите военнослужещи не се виждат, защото са скрити от листове, на които пише, че евентуално участие в Сирия ще бъде все едно да се бият за терористичната мрежа „Ал Кайда”. „Обама, няма да ходя да се бия за твоите бунтовници от „Ал Кайда” в Сирия! Събудете се, хора!” и „Няма да се присъединя към флота, за да се бия за „Ал Кайда” в Сирия”, са само две от посланията, които разпространяват американските военни. Преди няколко дни британският коментатор от в. „Инди-пендънт” Робърт Фиск предупреди, че евентуален удар по официалната власт в Сирия би бил все едно Обама да застане на страната на „Ал Кайда”. „Ето това се казва съюз! Мъжете, които на 11 септември 2001 г. отнеха хиляди животи, ще воюват рамо до рамо с нацията, чиито невинни граждани бяха жестоко убити преди почти 12 години. Какво постижение само за Обама, Камерън, Оланд и останалите малки военачалници.”, писа тогава Фиск.
Лидерът на опозицията Тони Абът, описал гражданската война в Сирия като “лоши срещу лоши”, предизвика предизборен фурор и повдигна въпроси за външнополитическите му умения и трябва ли да бъде избран за министър-председател, предаде АП.Премиерът Кевин Ръд определи подхода на Абът като най-опростенческия анализ, който някога е чувал. По време на телевизионно интервю Абът заяви: “В тази тънеща в невежество държава се води гражданска война между две противни страни”. Борбата не е “добри срещу лоши, а лоши срещу лоши, затова е много важно да не влошаваме ситуацията”, каза Абът. “Последния път, когато използвах термина “добри и лоши”, бе когато играех на каубои и индианци в задния двор”, коментира премиерът Ръд.
В ЕС обсъждат на 6 и 7 септември евентуална операция
Споделете текущата публикация: