твоята гледна точка
37 страни обявяват война на Сирия?
Автор Vnews, добавено на 28.08.2013 година, в категории: По света, Коментари (0)

Две от най-могъщите членки на НАТО – Турция и Великобритания, обявиха в понеделник, че са готови да влязат във война със Сирия и без резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Турският външен министър Ахмет Давутоглу даже заяви, че военната коалиция срещу Асад вече включвала 36-37 държави.

„Турция е готова. Тези, които извършват военни престъпления, трябва да бъдат наказвани! Башар ал Асад надмина дори зверствата и кланетата от Босна през 90-те години“, отсече Давутоглу пред в. „Милиет“.

„Напълно е възможно да действаме и без санкция от ООН“, заяви британският дипломат №1 Уилям Хейг пред Би Би Си. Той изрази увереност, че режимът на Асад стои зад химическата атака в околностите на Дамаск през миналата сряда. Опозицията твърди, че жертвите са 1300 души, а „Лекари без граници“ – 355.

„Единственият невъзможен вариант пред нас вече е да не направим нищо“, каза френският външен министър Лоран Фабиюс. Решението дали да има военна интервенция щяло да бъде взето до няколко дни.

И Хейг, и Фабиюс изразиха съмнение, че оръжейните инспектори на ООН ще намерят каквито и да било доказателства за извършителя на химическата атака заради забавянето им от сирийския режим. „Тактиката на Асад очевидно е такава, освен това интензивните бомбардировки през последните дни най-вероятно са унищожили уликите“, съгласи се и източник от Пентагона.

Екипът от инспектори на ООН бе обстрелван в понеделник от снайперисти в подстъпите към засегнатия от бойните отровни вещества район Гута, североизточно от Дамаск. Не бе съобщено за пострадали, но заради повредения си джип експертите били забавени с часове. В крайна сметка отишли в друго предградие – Муадамиет аш Шам, на югозапад от столицата, също обгазено миналата сряда. Режимът в Сирия хвърли вината за инцидента върху бунтовниците, а те – на Дамаск.

Говорител на Белия дом заяви, че доказателствата срещу Асад се трупат. Но отрече информацията на в. „Дейли телеграф“, че вече е решено войната да започне в близките дни.

Конгресменът демократ Елиът Енджъл заяви обаче, че ситуацията може да се окаже толкова сериозна, че президентът да нареди въздушни удари още преди на 9 септември да свърши ваканцията на Конгреса. А сенаторът републиканец Джон Маккейн призова Обама да не чака ООН, а да нанесе „сериозен удар, не само с някакви си крилати ракети“. Иначе авторитетът на САЩ щял да бъде сринат.

Руският външен министър Сергей Лавров предупреди, че това ще е „сериозно нарушение на международното право“ и „трагична грешка“. „Западът поема по хлъзгав път, последствията ще са крайно опасни за Близкия изток и Северна Африка, няма доказателства срещу Асад“, каза Лавров. Но добави: „Не се готвим да воюваме с никого заради Сирия, надяваме се западните ни съюзници да подходят стратегически, а не спонтанно.“

Китай призова към сдържаност, а Ирак, който иначе е съюзник на САЩ, заяви, че няма да отвори въздушното си пространство за война в Сирия. Саудитска Арабия е категорично за военна намеса, а Германия обяви, че ще подкрепи „последствията“ срещу Асад, ако се докаже вината му.

Единствената концентрация на „чужда сила“ в понеделник бе в Йордания, където генерали от няколко западни и арабски държави обсъждаха ситуацията.

Асад: САЩ ще се провалят

„Провал чака САЩ, както във всички досегашни започнати от тях войни – от Виетнам до наши дни. Ако някой си мечтае да направи Сирия марионетка на Запада, да знае, че това няма да стане!“

Това заявяви сирийският президент Башар ал Асад пред руския в. „Известия“. Интервюто за близкото до Кремъл издание е първата реакция на диктатора на призивите и намеците от Запада за военни действия в отговор на употребата на химически оръжия в Сирия миналата седмица.

„Америка участва в много войни, но нито веднъж не постигна политическите цели, заради които ги започна – да наложи идеологията си на други страни“, обясни Асад. И съветва Вашингтон да си даде сметка, че сценарият му с Арабската пролет излязъл извън контрол и не може да се прилага навсякъде по един и същ начин. В Сирия воювали не хора, искащи реформи, а терористи, вербувани от САЩ и Запада и финансирани от Саудитска Арабия още от съветската окупация на Афганистан през 80-те години на ХХ в.

„Някои държавни глави от Запада са повече политикани, отколкото лидери, не си научиха уроците от последните 50 г. войни, които донесоха само разруха и нестабилност“, заяви Асад. По повод химическата атака край Дамаск, в която се твърди, че са загинали 1300 души, той казва, че е абсолютна безсмислица да се твърди, че е виновна армията му. „Обвиненията са чисто политически, в района няма ясно изразена фронтова линия, срещу елементарната логика е да използваме бойни отровни вещества там, където има концентрация и на наши бойци.“

Според Асад освен Русия, Китай и Иран на негова страна една по една започнали да застават и страни, които доскоро били сред яростните му критици. Той отбеляза, че Катар бил оттеглил спонсорството си за опозицията за сметка на Саудитска Арабия. А турският премиер Реджеп Ердоган обвини, че се продал на Рияд само заради парите му. „Саудитска Арабия има само милиардите си и затова си купува дори прогресивни държави като Турция и на практика ги управлява“, каза Асад.

Режимът бил готов да поеме всякакъв удар

Сирийският режим декларира в понеделник, че е готов да се изправи пред всякакви сценарии на действие на Запада, предаде АФП.

„Заплахите с военни удари срещу Сирия са част от психологическия и политическия натиск срещу нас, но каквото и да се случи, ние сме готови да посрещнем предизвикателството“, заяви пред АФП неназован високопоставен източник от апарата за сигурност на Башар ал Асад.

Той изрази надежда „онези, които тласкат ситуацията към война, да проявят разум“. „Убедени сме, че единственият начин за изход от кризата е политическо решение“, каза още човекът на Асад.

„Въоръжена намеса в Сирия ще подпали нова световна война“, заяви епископът на Халдейската католическа църква в Сирия монсеньор Антоан Аудо. Вестникът на Ватикана „Осерваторе романо“ разкритикува „глашатаите на войната“, че все по-малко ги спира благоразумието.

Сценарият – като през 1999 г. срещу Слобо

Докато президентът на САЩ Барак Обама премисля кой от вариантите за военна намеса в Сирия да избере, негови съветници проучват въздушната кампания на НАТО в защита на Косово от силите на Слободан Милошевич през 1999 г. Според в. „Ню Йорк таймс“ тя може да бъде модел, тъй като и сега е малко вероятно Съветът за сигурност на ООН да даде мандат за военна операция.

Косово е прецедент за такава намеса, а и паралелите със Сирия са очевидни. Целта през 1999 г. бе да не се позволи на Милошевич да репресира албанцине в сръбската област. Тогавашният президент Бил Клинтън не успя да получи мандат от ООН заради съпротивата на Русия. Москва и сега би наложила вето, тъй като знае какво стана, след като не го упражни за Либия през 2011 г.

Аргументът за 79-дневните бомбардировки над Югославия бе да се спре хуманитарната катастрофа на албанците в Косово. Сега може да е подобен – да се спасят сирийците от химическите оръжия.

Средството може да се окаже същото – въздушни удари и обстрел с ракети по ключови обекти. Защото на Запад не са склонни да подкрепят сухопътна операция, която би довела до повече жертви. През 1999 г. НАТО имаше съюзник на терена – Армията за освобождение на Косово. Сега евентуалната коалиция на желаещите може да разчита на част от бунтовниците в Сирия.

Някои американски и арабски представители са за ограничени удари. Те не само щели изпратят послание на Башар ал Асад, че е недопустима употребата на химически оръжия, но можели и да създадат пробойна в режима – военните да се опълчат на Асад, пише в. „Уолстрийт джърнъл“. Този вариант не изисквал навлизане на самолети в сирийското въздушно пространство, можело да се използват прецизни удари с крилати ракети от кораби в Средиземно море и от въздуха. В региона вече има корабна група, водена от самолетоносач от клас „Нимиц“, а натам се насочва още една такава, пише руският в. „Комерсант“.

Военната намеса обаче трябва да е с прецизност на бръснач. Тя трябва да накаже Асад, но да не промени баланса в полза на бунтовниците. Ако се прекали, Дамаск може да използва ракети с химически заряд, за да отмъсти на САЩ или някой от съюзниците им. Важно е и Израел да бъде държан настрана, защото освен него може да се намеси и Иран и конфликтът да ескалира, смятат анализатори.

 



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

120 дни ще продължи работата по обекта, входът към Варна от автомагистрала „Хемус“ ще бъде затворен частично

От 8 октомври започва работата по изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две […]

 

Експерт по обстановката в Близкия изток направи много интересна прогноза.

Ако Хизбула загуби своята мощ и вече не може да поддържа Башар […]

 

Облечете се добре, защото тази сутрин ще е студено. В Западна България се очакват слани. Обявен е и жълт код за […]

 
 

към началото