Глинен олтар от ХV-ХIV в.пр.Хр. разкри експедицията на проф. Николай Овчаров на скалния комплекс Перперикон. Според археолозите вероятно става дума за най-ранната форма на изповядване на култа към тракийския Дионис, чийто главен храм се е намирал там в продължение на хилядолетия.
Около олтара археолозите са намерили множество фрагменти от богато украсени керамични съдове. Разкрити са и няколко фино изработени брадви от полускъпоценен камък.
Вече трети месец екипът на проф. Овчаров проучва северния сектор на Акропола на Перперикон. От пръстта продължават да изникват останки от монументални сгради, функционирали между III и ХIV век. Сред руините учените всеки ден се натъкват на монети, бронзови, сребърни и позлатени апликации, части от християнски кръстове. Най-интересната находка през последната седмица обаче е намерена на място, където в момента се оформят туристическите алеи към комплекса.
Става дума за 28 бронзови монети, сечени през периода 1248-1250 г. Една от тях е на император Теодор II Ласкарис, а останалите са латински имитации от първата половина на ХIII в.
„По онова време инфлацията в държавата е била много силна, затова почти всички монети са доста изрязани (по този начин е намаляван номиналът им) – обяснява проф. Овчаров . – Търновград излиза от финансовата криза едва при царуването на Константин Асен (1257-1277).“
Предполага се, че монетите са заровени в земята от войник при изтеглянето на българските войски от Родопите през 1247 г.
Споделете текущата публикация: