Британското правителство принудило със заплахи в. „Гардиън“ да унищожи компютърните харддискове, в които се съхранявали копия на получените от кибершпионина беглец Едуард Сноудън секретни файлове на американското разузнаване.
Разкритието направи главният редактор на изданието Алън Ръсбриджър по повод скандалния арест в неделя на летище „Хийтроу“ на бразилеца Давид Миранда, чийто гей съпруг е журналистът от „Гардиън“ Глен Грийнуолд.
Атаките на властите почнали преди два месеца – след публикуването на първите разкрития на Сноудън. Ръсбриджър получил обаждане от високопоставен представител на правителството, който настоял файловете да бъдат предадени на полицията или унищожени. Обаждането било последвано от няколко срещи между двамата.
Ръсбриджър обяснил, че унищожаването на файловете в редакцията няма да спре течовете на информация от Сноудън през Грийнуолд, защото репортерът живее в Бразилия и има оригиналите. И Лондон няма как да спре публикациите. Но накрая се съгласил, след като бил заплашен със съд.
Пред Би Би Си Ръсбриджър обясни, че след ареста на Миранда транзитната зона на „Хийтроу“ се превръща в едно от най-опасните места за журналистите. Там британските власти могат да арестуват до 9 часа и да конфискуват за цяла седмица вещите на когото и да било, оправдавайки се с „терористична заплаха“.
Тъкмо този аргумент изтъкна във вторник британското МВР – че арестът на Миранда е бил напълно оправдан, тъй като бразилецът носел крадена информация, която можела да бъде използвана от терористи.
Миранда, който рано във вторник се завърна в Рио де Жанейро, се оплака, че е заплашван със затвор, ако не даде паролите за преносимия си компютър и мобилния си телефон. Той завел дело, с което иска да блокира достъпа на британските власти до информацията в тях.
В САЩ Белият дом призна, че бил информиран предварително от Лондон, че Миранда ще бъде задържан, но отрече това да е станало по искане на администрацията на Обама.
Междувременно военната прокуратура поиска 60 години затвор за редник Брадли Манинг, който бе признат за виновен за теча на стотици хиляди секретни US документи в „Уикилийкс“. Решението на съда се чака тази седмица.
Споделете текущата публикация: