По новия Закон за МВР (ЗМВР) пазителите на реда ще бъдат по-високо платени. Това става ясно от проекта, който тази седмица ще бъде внесен в парламента.
Брутната заплата на държавните и волнонаемните служители на вътрешното министерство ще се състои както по-рано от основно месечно възнаграждение (за длъжност) и добавки (за стаж, научна степен, извънреден, специфичен и вреден труд.)
Определящото основно възнаграждение за най-ниската длъжност ще се утвърждава ежегодно с бюджета, като месечната сума се увеличава с коефициент не по-малък от 2,1. Новото е, че коефициентът се вдига с 0,2 и вече ще е 2,3.
„Така заплащането ни се увеличава с 10-15%“, изчислява Галентин Грозев, лидер на един шестте полицейски синдикати. – Заплатата ще се качи със 70-80 лв. за офицера и с 50-60 лв. за сержанта. Изглежда малко, но е важно, защото има колеги със заплата под 310 лв., т.е. под минималната за страната.“
С новия ЗМВР допълнителните възнаграждения за стаж и т.н. не само се запазват (те стигат понякога от 50 до 300 лв.), но броят им се увеличава с още три – ще се плаща вече и за нощен труд, за разположение и за заетост в почивни и празнични дни. Това е победа на синдикатите, които от години протестират, че ченгетата се бъхтят без добавки при повикване, по цели нощи и през уикенда. Патрулиращите на смени (като униформените от протестите) за пръв път ще получат право на почивки по график – по време на наряд, между седмиците и по празниците.
Нормалното работно време в МВР не се променя – 5 дни седмично по 8 часа. Новост е, че се слага таван на извънредния труд. Той се плаща с 50% увеличение върху основната заплата и не може вече да надвишава 280 часа годишно. За патрулите ще са платени 70 часа на тримесечие. Постарому се плащаха до 50 часа, другите се компенсираха с отпуски, когато позволи началството.
И още: всички от МВР ще пътуват в градския транспорт безплатно. Досега не се полагаха карти на огняри, техници, деловодителки и другия помощен персонал.
НЯМА ВЕЧЕ ДА МЕСТЯТ И ПЕНСИОНИРАТ НАСИЛА
В новият Закон за МВР ще има поправки против шефския произвол. Зачерква се възможността служители да бъдат премествани и преназначавани на по-ниска длъжност. С нея понякога шефовете се саморазправят с неудобни подчинени и профсъюзни активисти.
„В СДВР могат да те преместят от дознанието в „Информация и анализ“ и да ти понижат заплатата, ако много знаеш“, казва Галентин Грозев от алианса „Сигурност“.
Злополучният текст е пренаписан така (чл.167 ал.2): „По предложение на ръководителя служителят може да бъде преназначен на друга длъжност при необходимост, но не повече от 1 г. и не по-ниска от изпълнителска.“
Законопроектът обезсилва една скандална секретна заповед, според която всички служители на МВР, осъдени по чл. 78 а от НК, който заменя наказателната отговорност с глоба, трябва да бъдат уволнени дисциплинарно. Твърди се, че става въпрос за около 5000 служители. А огромната част от присъдите по чл. 78 а са за леки катастрофи или по злонамерени жалби от кримиконтингента.
„Уволнения в такъв мащаб ще демотивират състава и ще зарадват бандитите“, кахърят се полицаи.
Старият текст гласеше (чл.179, ал.2): „Държавен служител в МВР може да бъде лице, което не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, или не е освободено от наказателна отговорност за умишлено престъпление по чл. 78а от НК“. Той е зачеркнат след втората запетайка.
По стария ЗМВР пенсионираха насила. Позволяваше се на работодателя да прати в траен отдих някой, независимо от желанието му и преди той да навърши възрастта за пенсиониране в МВР – 60 години. Новите параграфи няма да дават тази възможност, която се използваше за политически чистки и саморазправи с бунтари. Пенсионирането ще става само по искане на служители с 25-годишен стаж. Всички пенсионери ще получават обезщетение – с толкова заплати, колкото прослужени години имат, но не повече от 20.
КРАЙ НА ВОЕННИТЕ ЗВАНИЯ
В новия ЗМВР отпадат степените и категориите на труд: първа, втора и т.н. Въвеждат се нови длъжности: 1. Ръководни – висши и старши; 2. Експертни и старши експертни; 3. Изпълнителски и младши изпълнителски. Това опростява терминологията и званията.
„Аз сега съм полицейски инспектор втора степен и районен инспектор четвърта , ако не греша“, казва квартален полицай.
Синдикалният лидер Галентин Грозев добавя: „Премахването на категориите ни отдалечава от военните звания и порядки. Има шефове, изкушени от тях, макар че МВР е девоенизирано от 2006 г. Те държат да ставаме и да им козируваме. Това е атавизъм!“
БЕЗ КОНКУРСИ ЗА РАСТЕЖ В КАРИЕРАТА
С новия Закон за МВР отпадат конкурсите за израстване в полицейската йерархия. Запазва се само конкурсното начало при назначаване.
„Така се ликвидира едно лицемерие в МВР- коментира синдикалистът Грозев.- Общоизвестно беше, че се повишават угодните на началника, а конкурсите са имитация. Аз не знам някой непослушен да е издигнат, защото надвил връзкаря на конкурса.“
Ще има периодични оценки на служителите – за компетентност, принос, награди и наказания. Атестациите ще са задължителни и ще се правят от прекия ръководител.
Още една новост: Главният секретар на МВР ще се назначава вече не от президента, а от правителството по предложение на вътрешния министър. Полицаите са категорични: „Тази промяна няма да подобри нашата работа, нито да я влоши. Това е част от политическите игри, които не ни интересуват.“
Споделете текущата публикация: