Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни, католици и от други християнски деноминации. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението ѝ. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.
Българската православна църква отбелязва празника на 15 август.
Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“
В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигане на хляба“. Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
Във Варна днес, освен почит към Божията майка, се залага и на празничната програма. По случай деня на града, тази година тя е пъстра и разнообразна:
В 8:30 часа в Катедралния храм „Свето Успение Богородично“ започва Тържествена архиерейска Света литургия и Благодарствен молебен за здравето на жителите и гостите на Варна.
В 10:00 часа пред Катедралата (площад „Св. Св. Кирил и Методий”) ще бъде тържествено издигнат флага на Варна.
В 10:45 часа на площад „Св. Св. Кирил и Методий” ансамбли от града канят на голямо хоро. До момента са потвърдили участие над 200 души. Хорото ще продължи половин час.
В 20:00 часа в Летния театър ще започне тържествен концерт. Живко Петров трио JP3, Арена Оркестра, концертмайстор Пламена Жекова ще представят Мария Илиева, Белослава, Любо Киров, Орлин Павлов и Живко Петров, Димитър Семов, Веселин Веселинов Еко, Росен Захариев, Ангел Дюлгерски, Елена Кокорска, Александър Славчев.
В 22:00 часа на Амфитеатъра в Морската градина – под Пантеона, ще започне концерт с участието на La Migra и приятели, Стоян Стоянов Я-Я, Страцимир Павлов, Валери Ценков, Деси Добрева, Христина Белева, Петър Миланов, Антоанета Петрова, Нейчо Петров Реджи, Нейко Бодуров, Тодор Казаков.
В 23:59 часа пак на Амфитеатъра в Морската градина ще излязат Ziya Azazi и приятели, които ще представят спектакъла „Дервиш”.
Празничните фойерверки ще бъдат в 23:45 часа.
Две автобусни линии ще работят с удължено работно време, за да могат да се приберат варненци след концертите. Автобус по линия 20 ще работи до 24:00 часа, а този с номер 14 до 2:00 часа на 16 август.
Споделете текущата публикация: