Посланикът на Република Турция в България Исмаил Арамаз, на среща с генералния директор по европейските въпроси, посланик Руси Иванов заяви, че Турция не предявява претенции за собственост в България и че процесът на възстановяване на собственост минава само през компетентните български съдебни органи.
Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи (МВнР).
Посланикът е бил извикан в МВнР за разяснения относно цитираните от Анадолската агенция и възпроизведени от български медии твърдения на вицепремиера на Република Турция Бекир Боздаг, че „Турция ще си върне собствеността върху османските архитектурни произведения в България”.
Посланикът на Република Турция заяви, че вицепремиерът Боздаг не е правил подобни твърдения по време на посещението си в България.
По повод състоялата се тържествена вечеря ифтар в Пловдив, на която е присъствал и президентът на България Росен Плевнелиев, от страна на МВнР беше отбелязано, че ведомството не е било информирано за състава на поканените гости.
Същевременно МВнР, заедно с други компетентни ведомства, е съдействало за осигуряване на всички необходими мерки за сигурност по време на посещението на турския вицепремиер.
Българската страна изрази също удовлетворение, че Бекир Боздаг е провел среща с вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова от протоколен характер.
На нея са били обсъдени въпроси, свързани с политическия диалог, икономическото сътрудничество, енергийната област и туризма от взаимен интерес.
На срещата в МВнР с посланик Арамаз беше коментирана още темата за опазването на недвижимото културно наследство. Беше отбелязано, че подписаната през март 2012 г. двустранна програма за периода 2012-2016, включваща конкретни ангажименти на двете страни в тази област, още не е ратифицирана от Република Турция, за да влезе програмата в сила.
На срещата бяха посочени и някои нерешени въпроси, за които през 2009 г. е била създадена Смесена комисия по откритите въпроси. До момента комисията е провела три заседания.
В една от създадените работни групи по имуществените и социалните въпроси се обсъждат взаимни имуществени и социални претенции, в т.ч. и въпросът за обезщетение за имотите на бежанците от Източна Тракия и Мала Азия и по-нататъшното връщане на т.нар. Екзархийски имоти на Фондацията на българските православни църкви.
Останалите три работни групи обхващат въпросите в областта на енергийната и водната инфраструктура, по прилагането на двустранното Споразумение за делимитация от 1997 г. и по трансграничните радиосмущения в Южното Черноморие.
Споделете текущата публикация: