Срокът 1 септември за спирането на аналоговата телевизия и заменянето с цифрова най-вероятно няма да бъде спазен. Това стана ясно на пресконференция на зам.-министъра на транспорта Георги Тодоров днес. По думите му ведомството не може да спре аналоговия сигнал, без да има гаранции, че и най-бедните могат да получат безплатен декодер, за да гледат телевизия.
Причина за отлагането, за което „Труд“ първи писа още преди месец, е забавянето на доставките на декодери за половината страна. Очаква се резултатите от търговете за избор на дотавчици да са ясни към 25 август. Тодоров обясни, че от тази дата започва да тече двуседмичен срок за обжалване, отделно след това трябва да се планира и време за раздаването на самите декодери. Зам.-министърът на няколко пъти отказа да се ангажира с ясна прогноза кога все пак ще стартира цифровизацията и с колко време ще се отложи, обяснявайки, че окончателното решение ще се вземе след края на търговете. От обясненията му обаче стана ясно, че държавата практически няма как да успее до 1 септември.
Оказа се, че и технически не е възможно аналоговият сигнал да се спира поетапно, както се говореше досега (виж по-долу).
Освен това според данни на Комисията за регулиране на съобщенията, обявени от “Медиапул”, доставените цифрови канали ще бъдат едва 7, при задължителни 11 безплатни по нормите на ЕС.
Чрез декодерите по-старите телевизори могат да приемат цифров сигнал. Държавата реши да раздаде безплатно тези устройства на социално слабите хора, които получават енергийни помощи. Това става след одобрение на Брюксел. Първата поръчка за половината страна бе обявена в края на миналата година, втората трябваше да е през тази. От министерството изтъкват две причини защо бе обявена едва в средата на юли – не е имало достатъчно пари и разрешението от ЕС се е забавило.
Тодоров обяви още, че досега цифровизацията е струвала на българските граждани 35 млн. лева. Той не успя да отговори на въпроса каква част от тази сума е отишла за реклама. Самите декодери струват около 12 млн. лева, показва справка в регистъра за обществените поръчки.
Министерството на транспорта все още не е готово и с позицията на страната по делото срещу България заради собствеността на мултиплексите, които излъчват цифровия сигнал. То е насрочено за септември. Мултиплексите са притежание на свързани собственици, което според Брюксел е злоупотреба с монопол.
Аналоговият сигнал ще се изключи наведнъж
Въпреки че само преди два дни транспортният министър Данаил Папазов обяви, че цифровизацията ще започне поетапно от 1 септември, от министерството казаха, че аналоговият сигнал не може да се изключва на части.
“Аналоговият сигнал се разпространява не по области или общини, а по региони. Ето защо не може да се изключи там, където има раздадени декодери, без да бъдат засегнати съседни области, където няма такива”, обясни Георги Тодоров, зам.-министър на транспорта.
От ведомството не предвиждат нова информационна рекламна кампания заради забавянето на цифровизацията./ Труд
Споделете текущата публикация: