Над 2 милиона са българите с високо кръвно налягане. При всички тях жегата „налага“ сърдечно-съдовата им система да работи на „по-високи обороти“. Т.е. при болни сърце и съдове рискът от усложнения в жежкия период е по-висок. Съветът на проф. Генчо Начев, директор на столичната университетска кардиоболница „СВ. Екатерина“ към хипертониците е в пека въобще да не излизат навън.
Практиката показва, че по време на горещините приемаме все повече пациенти с коронарна симптоматика. Тъй като високите температури влошават състоянието на хората с исхемична болест на сърцето, повишават се и случаите на инфаркт. Ето, в понеделник, без да сме били дежурни по прием на болни с тази диагноза за района на София, имахме трима души с инфаркт. Двама бяха от столицата и един от Перник. Много тревожно бе, че единият беше само на 38 г.
Друг съвет към българите с високо кръвно налягане в жегите е да пият повече течности. Поне 2 литра вода. А ако все пак им се налага да излязат навън, да носят леки, широки и светли дрехи. Задължително да сложат и шапка или пък да се скрият под чадър. Да си носят вода за всеки случай.
Редовно да пият изписаните им медикаменти и поне 1-2 пъти дневно да измерват артериалното си налягане. Често се оказва, че в горещините лекарствата не оказват необходимия ефект, тъй като дозата е или по-малка от нужното, или по-висока. И в двата случая пациентът трябва да отиде на консултация със специалист.
За хипертоника няма позволен алкохол, ако градусите навън са 30-35. Особено вредна е бирата. Причината е, че тя бързо „навлиза“ в кръвообращението и повишава артериалното налягане. Затова пивото, както и концентрираните напитки трябва да се избягват. Изключение е, ако сте у дома – на хладно или на климатик. Тогава една чашка леко питие няма да навреди. Изборът на бяло вино е добро решение. То също така дехидратира най-малко за разлика от червеното.
Лудост е не само хората с някакви заболявания, но и здравите, да спортуват в жегата (примерно да бягат в парка). Да тичаш сутринта в 6-7 часа при 15 градуса е едно, съвсем друго е при 36 градуса. Във втория случай
се стига до топлинен удар
Причината е, че при активните физически усилия обмяната на веществата се усилва и се отделя повишено количество енергия. А когато температурата на заобикалящата ни среда е много висока, няма как чрез топлообмен тялото ни да се охлади. Защото и температурата на тялото ни е 36,5-37 градуса, и навън е също толкова. Освен това при извършваните двигателни дейности температурата на тялото ни (на повърхността на кожата) става още по-висока. Ако човек се занимава със спорт професионално, тогава той има нужната подготовка и горещините не са фатални. А тези, които тичат за здраве, да знаят, че в жегата не бягат за здраве. Тя може да им донесе само проблеми.
Има връзка и между горещината и стреса. Когато навън е много топло,
човек става раздразнителен
тъй като не му е комфортно.
Не на последно място опасно за здравето е, ако пациентът с хипертония изпуши примерно една кутия цигари в налегналите ни горещини. Така съдовете му се свиват, а кръвното налягане може да скочи до 220 mmHg. Затова получава и силно главоболие.
Споделете текущата публикация: