твоята гледна точка
Новата здравна стратегия с приоритет детското здравеопазване
Автор Vnews, добавено на 30.07.2013 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Детското здравеопазване е приоритет в новата стратегия за развитие на
сектора, каза днес във Варна здравният министър Таня Андреева. Тя и
министърът на образованието проф. Анелия Клисарова откриха официално реновираната детска клиника с отделение за интензивно лечение, неврология и неонатология в университетската болница „Св.Марина“ в крайморския град. За модернизацията на звеното са инвестирани над 730 хиляди лева, осигурени от здравното министерство, болницата и дарители.
Стратегията за развитие на здравеопазването трябва да бъде окончателно готова до края на септември, посочи Андреева. Сред приоритетите в нея ще бъдат спешната помощ, профилактичните програми, иновациите, обучението и квалификацията на хората в бранша. Андреева посочи, че през следващия програмен период страната ни ще получи близо 1 милиард лева за здравеопазване и тези средства ще се ползват за изпълнение на заложените приоритети.
Министърът коментира, че предстоят промени в наредбата за специализациите на медиците. По думите й най-голямото облекчение пред младите лекари ще бъде отпадането на изпита за специализация. Андреева посочи, че подобряване на условията за квалификация и развитие на младите хора ще помогне и за преодоляване на недостига на кадри в много от медицинските специалности.
Министър Клисарова допълни, че в медицинските колежи ще бъде въведено ново обучение за помощници на медицински сестри. Подготовката им ще продължава по две години. Според Клисарова обучението на парамедици и помощници на медицински сестри може да започне през 2014 година.
В рамките на посещението си във Варна министрите на здравеопазването и образованието видяха първата за България операция на карцином на гърдата, реализирана дистанционно от екипи, намиращи се в крайморския град, София и Пловдив.
В университетската болница „Св.Марина“ във Варна започва изграждане и
оборудване на лаборатория за костно-мозъчни трансплантации, съобщи
изпълнителният директор на лечебното заведение проф.Жанета Георгиева. По думите й проектът е на стойност 2 милиона лева и е финансиран по оперативна програма „Конкрурентноспособност“.
Георгиева допълни, че болницата вече има разработен проект за изграждане на първата в страната Дисни детска болница. По думите й определено е и мястото, където ще бъде построена лечебницата. Според Георгиева проектът е на стойност близо 6 милиона лева, а финансиране ще се търси от европрограмите през следващия програмен период. Тя уточни, че Дисни болниците преодоляват стреса на децата, тъй като обстановката е съвсем различна от тази на традиционните лечебници, а персоналът е с облеклата на популярни анимационни герои.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Нашата коалиция се събра, обсъди предизвикателствата, пред които сме изправени и решенията, които отговорно трябва да вземем. Сигурни сме, че вотът на недоверие няма да е успешен, но решенията на Народното […]

 

Стотици хиляди хора излязоха в сряда вечер на протести в София и в десетки градове в страната и зад граница с […]

 

Готвят се промени, които ще улеснят получването на електронни документи.

Гражданите да получават електронни документи без да имат Квалифициран електронен подпис, предвиждат […]

 
 

към началото