Президентът Росен Плевнелиев наложи вето върху промени в Закона за СРС, приети на 11 юли от управляващите от БСП и ДПС.
Връщането на закона от държавния глава се очакваше от началото на седмицата, както „Труд“ писа. Ако има изненада, тя е в текстовете, които Плевнелиев не харесва – а именно правомощията на органите, които ще осъществяват контрола по прилагането на СРС. Става дума за възстановеното Национално бюро за контрол над използването на СРС и за ресорната парламентарна комисия. Мотивът – правомощията на двата органа можели да засегнат независимостта на съдебната власт, която е гарантирана от конституцията.
Според промените в закона бюрото може да изисква от държавните органи „всички документи във връзка с използването и прилагането на СРС“ и негови служители имат достъп до „всяко помещение, в което се съхраняват документи“.
„Така приетите текстове дават възможност да се направи заключение, че достъпът до документите и помещенията, посочени в оспорената алинея, се отнася и до тези на органите на досъдебното производство и съда“, пише в мотивите на „Дондуков“ 2 за вето. А в тях е „заключена следствената тайна“.
Освен това по конституция контролът над работата на магистрати – например окръжни съдии, които дават разрешения за СРС, се осъществява от Висшия съдебен съвет и инспектората му, не от други органи.
Плевнелиев не е съгласен и с правомощието на парламентарната комисия да привиква длъжностни лица и те да са длъжни да предоставят информация.
В това число отново влизали съдии и прокурори, а „осъществяването на парламентарен контрол върху магистрати при разрешаване и използване на СРС е недопустимо“. Плевнелиев пак се позовава и на риска от разкриване на следствена тайна.
„Тепърва ще се запознаем с мотивите на президента, но е странно, че точно контролът върху СРС е оспорен“, реагира шефът на правната комисия в парламента и един от авторите на промените в закона Христо Бисеров (ДПС).
Управляващите очакваха по-скоро атака срещу изваждането на дирекция СДОТО от МВР и превръщането в независима Държавна агенция „Технически операции“ (ДАТО), въпреки че паралелно с това звеното за подслушване в ДАНС остава. ГЕРБ не одобряваха и изискването всеки заявител на СРС да плаща от бюджета на ведомството си за услугите на ДАТО, както и че механизмът за плащания не е записан в закона. В мотивите си Плевнелиев обаче одобрява излизането на СДОТО от МВР и финансовия контрол.
От БСП не коментираха ветото, защото не се бяха запознали с мотивите на президента. ГЕРБ бяха доволни, макар че разчитаха Плевнелиев да върне и други текстове.
За да бъде преодоляно ветото, трябват гласовете на минимум 121 депутати. БСП и ДПС имат общо 120 души, но се очаква подкрепа от „Атака“, тъй като юристът им Явор Нотев е сред вносителите на оспорените промени.
Бившият шеф в СДОТО и кадър на ДАНС Цветан Китов се очаква да е номинацията на премиера Пламен Орешарски за шеф на ДАТО. По новия закон началникът на новата агенция се избира от парламента.
Споделете текущата публикация: