С тайна мисия ала “Биг брадър” е натоварен катерът на БЧК-Варна “Митрополит Симеон”. Плавателният съд кръстосва крайбрежието и от борда му се правят снимки, на които ясно се вижда дали по плажовете има спасители на всеки 100 м, както е по закон, съобщава в. Труд.
“Наблюденията ни дотук показват, че само няколко ивици и тази на резиденция “Евксиноград” са напълно обезпечени. Спасителните постове обаче са добре оборудвани”, обясни председателят на областния съвет на БЧК-Варна Илия Раев. В навечерието на традиционната седмица на водното спасяване той и експертът доайен в тази дейност Лаврентий Силов отчетоха, че заради безвластието във Варна след февруарските протести в града са работили трудно както с общината, така и с областната управа.
“Концесионерите също не се включват в наши прояви, само искат да им осигуряваме готови спасители”, коментира Силов, който преди месец лично запозна еврокомисар Кристалина Георгиева с някои тънкости в професията.
Тази година до момента БЧК-Варна е обучил 118 водни гардове за басейн и 33 за море. Организацията е заверила 580 талона на спасители. “Броят им е с 30 повече от м.г., но доста от хората, които ги получават, са възрастни и от години не са практикували. Връщат се на плажа, притиснати от безработицата”, обясни Силов. Той припомни, че и това лято около 100 басейна в областта ще работят нелегално, тъй като процедурата по откриването им е бавна. “От м.г. предлагаме огледът на басейните, подали молби за разкриване, да става от април, за да приключи до края на юни”, обясни Раев. Тази година общината направи две комисии, но до 1 юли те отвориха 35 басейна. След тази дата БЧК не участва в комисиите, тъй като кметството отказа да плаща хонорар на експертите. “Те не са на заплата като колегите си от здравната инспекция и от кметството. С приходите от такси, които са 200-300 лв. за всеки обект, общината може да си позволи този разход за БЧК”, каза Раев.
Той бе категоричен, че чистотата и сигурността на плажовете ще бъдат гарантирани, ако държавата предаде ивиците на общините и кметовете забранят продажбата на алхокол, храни и пренасищането на пясъка с платени чадъри. Така ще се реши и въпросът с безстопанствените ивици, които това лято са пълни с плажуващи, смята Раев.
Споделете текущата публикация: