Чешката компания Енерго Про заплаши България с международен съд след решението на ДКЕВР за намаление на тока с 5% от 1 август. Тя е собственик на електроразпределителната мрежа в Североизточната част на страната. Компанията предложи на държавата доброволно да се разберат за формирането на цената на електроенергията и предупреди, че в противен случай ще заведе дело в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове.
Според електроразпределителното дружество България е нарушила международното право, Европейската енергийна харта и договора си с Чехия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите. Дружеството оспорва и начина, по който ДКЕВР смята да компенсира електроразпределителните предприятия за това, че изкупуват за своя сметка ток от възобновяеми енергийни източници, а след това чакат държавната „Национална електрическа компания“ (НЕК) да им върне парите.
„Още от началото на юли 2012 година Енерго Про многократно е заявявала публично, че ценовите решения на енергийния регулаторен орган нанасят значителни щети на компанията и нейните дъщерни дружества в България, и е апелирала ценовата политика да бъде своевременно коригирана, защото поставя електроразпределителните и снабдителните предприятия в тежко финансово състояние“, обявиха от компанията в съобщение разпратено до медиите. Според тях от началото на март 2013 година държавният регулатор е пристъпил към допълнително влошаване на ценовите условия за дейността на Енерго Про, а през последващите месеци решения на административни и съдебни органи, свързани с политиката на ДКЕВР, довели дружествата от групата до крайна декапитализация.
„Публикуваният на 18 юли 2013 година експертен доклад на ДКЕВР относно утвърждаване на нови цени в сектор „Електроенергетика“, показа конкретните параметри на готвените от регулатора ценови решения за периода след 1 август 2013 година, които не само, че няма да коригират натрупаните през последните години финансови дефицити, но допълнително ще задълбочат част от тях“, се казва още в съобщението.
Ако инвестиционният спор не може да бъде уреден по пътя на взаимното разбирателство в предписаните срокове, Енерго Про ще подаде искова молба за арбитраж до Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID), заплашват от компанията.
Споделете текущата публикация: