Летните вируси удариха здраво и напълниха болничните отделения за деца във Варна.
Най-малките биват най-тежно поразени от ентероколитните инфекции, които се вихрят в момента. При тях дехидратирането от повръщането и разстройството, с което протичат летните стомашно-чревни разстройства настъпва опасно бързо. Затова медиците препоръчват незабавно да се потърси специализирана помощ. При нужда децата биват приемани и за укрепващи вливания в болнична среда, обясняват специалистите.
Ентеровирусите са в дъното на стомашно-чревните разстройства, които съпътстват това лято. Те идват под формата на най-разнообразни ентероколити, обяснява д-р Ангел Кунчев. В 90% от случаите те протичат с висока температура, гадене, повръщане и диария. Обикновено отшумяват за няколко дни, но това стига, за да развали почивката ви.
Освен тези „безобидни“ вируси има и някои по-опасни представители на стомашно-чревните проблеми. Такива са вирусите ентеро 71 и коксаки вирусите, казва д-р Кунчев. При тях не са изключени дори усложнения като менингити и енцефалити.
Тези разновидности срещаме, когато е най-топло, уточнява д-р Кунчев. Засега хладното време ни предпазва от тях, но скоро епидемиолозите очакват да се развихрят. Затова е важно да знаем как да се предпазим от тях. Тези вируси се предават не по въздушно-капков път, както зимния грип, а по фекално-орален. Това донякъде е положително, защото хората се заразяват по-трудно, казва д-р Кунчев. За да се разболеят, те трябва да поемата мръсна храна или вода, или да ядат с немити ръце. При децата заразяването е по-лесно, защото обичат да лапат ръцете си или играчки и предмети, без да е ясно дали са чисти. Хубавото е, че тези вируси не са устойчиви във външна среда. Дезинфектантите ги убиват още по-бързо, особено мокрите кърпички на алкохолна основа- затова ги използвайте на плажа, съветва д-р Кунчев.
Добрата новина е, че морето и пясъкът не са сред разпространителите на вредители. Това е така заради голямото разреждане на водата и заради солта в нея. Почти няма бактерии и вируси, които могат да са живи там, казва д-р Кунчев. Все пак той съветва да подбираме по-внимателно плажа си и да избягваме близките райони до тръбите, през които текат мръсни води от канализацията в морето. Добре е да се избягват и прекалено натоварените курорти, където пречиствателните станции не могат да обемат потока, а струпването на много хора на едно място създава различни хигиенни проблеми.
Много трябва да внимавате и с храната, напомня здравен инспектор номер 1. При температури над 25-26 градуса тя става потенциално опасна, ако не е в хладилник. Развалената храна пък става източник на тежки проблеми като салмонелоза или дизентерия. Затова трябва да си даваме сметка, че капанчетата могат да ни разболеят.
Лятото е опасно и с още една болест на мръсните ръце – хепатит А. Той обаче има над месец инкубационен период и хората разбират, че са болни, едва през есента, казва д-р Кунчев.
Лечението на летните болести е различно. Антибиотици се дават за салмонелоза и дизентерия. Вирусните инфекции пък обикновено караме на крак без лечение. По-скоро при тях се минава на диета за два-три дни, казва д-р Кунчев. Режимът е препечен хляб, варени картофи, моркови и всичко, което обира токсините – значи никакви тежки храни. При хепатита пък има ваксина, която предпазва, но у нас почти не се използва.
Лятото определено е сезонът и на флиртовете.
Море без свалка за някои не е море
Тези хора обаче трябва да внимават с полово предаваните инфекции. Най-често това са папилома вирусите, гонореята и др. Разбира се, съществува риск и от предаване на опасни болести като СПИН. Затова всеки, който реши да пофлиртува, е добре да има презерватив в джоба си. Той пази в 90% от случаите, казва специалистът.
И накрая на морето не е изключено да си тръгнем дори с банални гъбички. Тях обаче може да хванем не от солената вода или пясъка, а от хавлии и шезлонги, ако не са добре почистени. Ако сте избрали почивка на плажа в близост до гора, е добре да внимавате и за кърлежи, предупреждава д-р Кунчев. В случай че нападне някой, не го вадете сами, а идете на лекар.
Споделете текущата публикация: