Президентът Росен Плевнелиев пусна промените в Закона за енергетиката. Държавният глава издаде вчера специален Указ за обнародването му. Приетите текстове са стъпка в правилната посока, но са нужни още усилия за устойчивото развитие на сектора. Либерализирането на енергийния пазар трябва да продължи с ускорени темпове, категоричен е държавният глава. Според него е редно българите също като европейците да избират свободно доставчика си на ток. Президентът настоява и за яснота какви количества, на каква стойност и от кои производители на енергия формират крайната цена, за да знаят гражданите и бизнесът за какво и на кого плащат. Нужна е и повече яснота за правилата за изкупуване на енергия и за ограниченията при свръхпроизводство и преференциалните цени, допълва Плевнелиев.
Индустрията ни ще може да сключва дългосрочни договори за доставка на ток от АЕЦ „Козлодуй“, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред БНТ. Той подчерта, че бизнесът не трябва да се притеснява, че целият евтин ток от Първа атомна ще отива за износ. Според Стойнев вече дори се водят преговори с някои големи родни компании. Най-мощните обаче няма да получават по-добри условия за доставка на енергия от по-малките фирми, които няма да имат директен достъп до енергията от Първа атомна, каза Стойнев.
Няма опасност предстоящото намаляване на цената на тока за бита да доведе до рязък скок в бъдеще, заяви комисарят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Еленко Божков пред БНР. Според него поевтиняването на тока може да стане от 1 август.
Междувременно соцлидерът Сергей Станишев заяви, че ръководството на БСП е „подкрепило на сто процента действията в областта на енергетиката и приемането със закон на нов модел на ценообразуването на тока“. „Това касае всеки български гражданин“, заяви Станишев и допълни: „Когато бе представен пред българския парламент, г-н Стойнев се обърна към депутатите да не се поддават на натиск, ясно е, че за да се постигне намаляване на цените на тока, вместо увеличаване от юли с между 20 и 40%, е необходима политическа смелост и ограничаване на много частни интереси в енергетиката“, каза още соцлидерът.
Споделете текущата публикация: