От Нова година ще получаваме лекарствата, плащани от здравната каса, с електронна рецепта. Това ще става по следния начин: личният лекар ще вписва медикаментите на пациента в централната система на НЗОК и на хартия ще принтира само баркода. С него болният ще отива в аптека с договор с НЗОК. Там фармацевтът ще поставя баркода в специален четец, който ще „извади“ изписаните медикаменти от базата данни на касата. Ако сме загубили баркода, те ще „излизат“ в аптеката и по име, съобщиха от НЗОК.
С електронната рецепта, за която касата е отделила 200 000 лв., ще изчезне и рецептурната книжка. Модернизирането няма да струва и стотинка на джипита и фармацевти.
Ще се въведе и единен код на лекарствата, който ще важи за целия болничен и аптечен пазар у нас. Така е в ЕС.
Първата електронна рецепта в България бе написана още на 3 октомври 2007 г. на 77-годишния Славчо Йорданов от Сливница. Но проектът, стартиран от червения министър проф. Радослав Гайдарски за 500 000 лв., така си и остана пилотен. Подобен риск има и за настоящия, защото лекарският съюз отказа да води преговори по новия рамков договор с управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков, тъй като му иска оставката заради скандални методики. „Тогава в края на годината ще си подам оставката и проблем за въвеждането на електронната рецепта няма да има“, заяви вчера д-р Цеков. Той предложи още да се създаде нов фонд за онколечение примерно с 10-те най-скъпи медикамента, като финансирането да осигурява не само касата, а отново да се включи и държавата. Така НЗОК, която всяка година е в преразход по това перо, щяла да се разтовари. Фондът се нуждаел от 30-40 млн. лв. Той щял да бъде като Комисията за лечение в чужбина, която е към здравното министерство, и щял да работи на нейния принцип с одобрение на молби. Не стана ясно как Цеков ще реализира идеята си за фонда, след като е на нож със здравната министърка д-р Таня Андреева.
Д-р Пламен Цеков съобщи още, че е упълномощен от Надзорния съвет на НЗОК да попита финансовото министерство как може да изхарчи за лечение събраните 82 млн. лв. повече от здравни вноски през миналата година. Цеков посочи, че за тях с екипа си научил едва през първите месеци на т.г.
Касата платила 1,5 млн. лева на медии за 3 г.
От 2007 до 2009 г. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е платила близо 1,5 млн. лв. за медийно отразяване. Това съобщи управителят д-р Пламен Цеков, атакувайки д-р Румяна Тодорова, която през посочения период бе шеф на касата.
„Платената сума за медийно обслужване през 2007 г. е 621 324 лв., през 2008 – 492 164 лв., а през 2009-а – 186 944 лв.“, изброи д-р Цеков. И добави, че в следващите години, в които ГЕРБ управляваха НЗОК, сумите, давани на медии, са следните: 2010 г. – 16 856 лв., 2011 г. – 20 856 лв., 2012 и 2013 г. – 18 465 лв. Управителят добави, че независимо от намалението на парите за медиите те постоянно са отразявали новините, свързани с институцията.
„Всички договори бяха проверени по няколко пъти, нарушения не бяха открити“, заяви д-р Тодорова за „Труд“.
Д-р Емил Райнов, който бе председател на УС на НЗОК по това време, а в момента е началник на съвета по здравеопазване в БСП и зам.-шеф на парламентарната комисия по здравеопазване от червената квота заявява: „Когато се запозная с информацията, тогава ще я коментирам“, каза д-р Райнов.
Споделете текущата публикация: