БСП постави ултиматум на Волен Сидеров – или депутатите от „Атака“ се връщат в парламента, или страната отива към нови предсрочни избори. Това стана след спешно заседание на ПГ на левицата, след като липсата на националистите и традиционното отсъствие на ГЕРБ провалиха кворума. Така Народното събрание се разпусна, без да заседава. По план премиерът Пламен Орешарски трябваше да предложи промени в кабинета и Даниела Бобева за вицепремиер, пише „Труд“.
„Ако утре „Атака“ каже, че няма да участва в работата на парламента, това променя ситуацията и отиваме на предсрочни избори, за които сме готови“, обясни соцлидерът Сергей Станишев. На въпрос колко време дава на Сидеров, той заяви: „Няма да ги чакаме дълго“, но не обяви срок. Соцлидерът даде да се разбере, че при предсрочен вот няма да се реализират спасителните мерки за страната, сред които е свалянето на цената на тока. По неофициална информация един от вариантите бил кабинетът „Орешарски“ да сдаде властта в понеделник, а изборите да се проведат през септември. Макар и плахо, за възможна оставка вчера намекнаха самият премиер Пламен Орешарски и председателят на парламента Михаил Миков (БСП).
Ръководството на „Атака“ бе неоткриваемо и до редакционното приключване на броя нямаше ясна позиция дали депутатите ще се върнат в залата. Явор Нотев само обясни, че предсрочни избори „не са на дневен ред“. Той добави, че не бива да се свикват заседания на парламента преди обстановката да се успокои. От думите му така и не стана ясно дали „Атака“ ще влезе днес в залата.
В кулоарите на парламента се коментира, че по-изгодно за Сидеров е да осигури кворум, защото при нови избори „Атака“ я чака по-лош резултат.
Версии – защо Волен отсъства
Веднага тръгнаха две версии за вчерашното отсъствие на „Атака“. Първата е, че Сидеров е поискал БСП да го подкрепи за импийчмънт срещу Росен Плевнелиев. Попитан как ще коментира поведението на президента и искането на „Атака“ за отстраняването му, Станишев обяви, че няма да застане зад националистите при искане за импийчмънт. Това нямало да помогне за добра работа между институциите.
Соцлидерът обаче не пропусна да разкритикува Плевнелиев, който не се държал като „държавен глава, представляващ интересите на всички българи“. „Готови сме да дадем шанс на президента да се държи като такъв, да спазва конституцията. Но той прекрачи границите – не е избирал правителството, та да сваля доверието си от него“, каза Станишев.
Втората версия за отсъствието на хората на Сидеров вчера бе, че в БСП обмислят за сваляне на напрежението да му вземат шефското място в Комисията за борба с корупцията и парламентарна етика.
БСП може и да се чуе с представители на „Атака“, за да преговаря за кворум, но едва ли ще търси ГЕРБ, разказаха депутати. На заседанието на групата Станишев обяснил, че е изненада отсъствието на хората на Сидеров от пленарната зала, тъй като във вторник те били съгласни с дневния ред. Червени депутати казаха пред „Труд“, че вчера сутринта националистите не вдигали телефоните си дори и на тях. Социалист лансирал идея Станишев да призове от парламентарната трибуна лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да осигури кворум в парламента, за да бъдат приети спешни мерки. Тя обаче не получила одобрение. „На каква основа да търся контакт с ГЕРБ? Първото условие за диалог е да признаят резултатите от изборите“, каза Станишев.
На заседание на групата на левицата депутатът Младен Червеняков предложил да обявят дата за предсрочни избори догодина, като дотогава се заемат със спешните мерки и писането на нов кодекс. Идеята му не била приета. В късния следобед ръководството на БСП се събра да обсъжда ситуацията. Според източници на „Труд“ сбирка предстоеше вечерта и в ДПС.
Конституцията: Разпускане само след оставка на кабинета
Парламентът не може да заседава, ако в залата не се регистрират поне 121 депутати. БСП и ДПС имат точно 120 мандата. Това означава, че без поне един избраник от ГЕРБ или от „Атака“ 42-рото Народно събрание не може да работи.
В конституцията няма възможност за предсрочно прекратяване на мандата на парламента, ако не може да заседава. Според основния закон до разпускане на НС може да се стигне, само ако премиерът, в случая Пламен Орешарски, подаде оставка. След това политическите сили трябва три пъти да не успеят да съставят кабинет по познатата процедура на парламентарна „въртележка“. Така, за да се разпусне НС, Орешарски трябва да подаде оставка, президентът Плевнелиев да даде мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ, те да не го изпълнят, да последва мандат за БСП. Третият мандат отива в партия по избор на президента и ако пак няма кабинет, следва разпускане на НС и нови избори до 2 месеца, през които ще управлява служебно правителство.
Споделете текущата публикация: