Блокирането на сайтовете за залагания, което буквално взриви българския интернет, може да бъде заобиколено, като се използва прокси сървър.
Същото се отнася и за изтеглянето на парите, които са в сметките на определен потребител в дадения блокиран сайт.
Най-просто казано, прокси сайтовете влизат вместо потребителя в интернет страница, която му е забранена от администраторите и му предоставят нейно работещо копие.
Прокситата са лесни за употреба сайтове, които в общи линии представляват едно поле за текст. В него потребителят нанася адреса, който иска да достигне. След това се изчаква зареждането на забранения сайт, обясниха специалисти.
Възможно е не всички проксита да работят със сайтовете за залози, ако ви дават отново българско айпи. Заради това потребителите могат да пробват по няколко прокси сървъра. Най-пълен списък има на адрес www.skrii-me.eu.
Прокситата не пречат на процеса на залагане и изплащане на печалби. Сайтовете за залагания работят с кредитни карти, които са с международно покритие. От тях се заплащат залозите, на тези сметки се изплащат и печалбите.
Съществува вариант все пак сайтовете, ако не желаят да имат проблеми с българските власти, да забранят залагането с карти, издадени от наши банки. Тогава обаче парите могат да се обменят през международни услуги за плащане като PayPal или EasyPay. По този начин парите стават доста трудно проследяеми за властите, а пък сайтовете са чисти пред закона, че не работят в България и нямат реални отношения с българи.
Вчера стотици потребители на сайтовете за залагания декларираха намерение да протестират преди заседанието на Комисията по хазарта. По-късно обаче се разбра, че сбирката е отложена за понеделник, така че протестът вероятно ще се проведе тогава.
Ето основните точки, по които потребители и администратори на блокираните сайтове не са съгласни с властта.
1. Под ограниченията към момента не попадат всички сайтове за залагания
без лиценз. Например такива, които предлагат само покер, казина и т.н., все още не са забранени, но не са и лицензирани. Под забраната попаднаха основно такива, които предлагат спортни залагания, което е вид дискриминативен подход спрямо подложените на забрана сайтове.
2. На този етап залози върху спортни събития приемат само три компании: Български спортен тотализатор, Еврофутбол и Efbet, което е форма на монополизъм. В противоречие с основни разпоредби на ЕС.
3. Реално се лишават потребителите на тези сайтове от достъп до информация, тъй като на тези сайтове има спортни новини, статистика и резултати от спортни срещи, както и ексклузивно спортно видеосъдържание – например пряко видеопредаване на спортни срещи, които не могат да се гледат по никоя българска телевизия. При това тези излъчвания са напълно легални и с платени права. Нарушава се правото на разпространяване и достъп до информация.
4. Има неясноти в процедурата по подаване на лиценза – липсващи елементи в нормативната база за лицензиране, което прави процедурата неясна. Операторите не са наясно с всички стъпки и съответно не предприемат необходимите действия.
5. Заложеното данъчно облагане е парадоксално – 15% върху общата сума на направените залози. Никоя друга сфера или бизнес в България не е облагана с данък в такъв размер, и то върху оборот.
Не се предвижда дори и изваждане на изплатените печалби от направения оборот. Няма как операторите да си извадят лиценз при такива условия на облагане. Нормалната практика би била да се извадят изплатените печалби от финансовия резултат, както и да се намали процентът на облагане – до 2% е релистично. При такива заложени данъчни облагания няма как операторите да встъпят в процедура за подаване на документи за лиценз.
6. Ограничаването на достъпа до тези сайтове създава реална предпоставка за следене на хората в интернет, което противоречи на основни права спрямо Европейското законодателство.
Според адвокати почти всяка от тези изброени точки има противоречие с наредби на ЕС и законодателство, припомня „24 часа„.
Споделете текущата публикация: