България е на трето място по най-евтини хранителни продукти в Европейския съюз. През 2012 г., за да напълни пазарската си кошница, един българин е трябвало да похарчи 68% от сумата, която средният европеец плаща за същото количество продукти. Това показва изследване на Евростат. Данните са въз основа на сравнение между 500 аналогични стоки.
На практика обаче храната ни излиза по-скъпо, отколкото на останалите европейци, тъй като покупателната способност на българина е едва 47% от средната за ЕС.
По-евтино, отколкото у нас, е в Полша, където цените на храните са 61% от средното ниво в ЕС. Румънците също харчат по-малко, за да подредят трапезата.
Шефът на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров обясни разликата в цените с това, че Полша е сред най-големите производители на земеделска продукция в ЕС, което позволява да предлага хранителните си стоки по-евтино. “Страната получава доста по-големи субсидии в земеделието, отколкото България. Освен това има и с 12% по-нисък ДДС върху храните, което понижава цената им”, коментира той пред “Труд”.
В ЕС най-скъпо е в Дания. Там храната струва почти два пъти повече, отколкото у нас. Данните на Евростат обаче показват, че покупателната способност на българите е близо 3 пъти по-ниска спрямо тази на скандинавците. В Швеция, Австрия, Финландия, Ирландия и Люксембург също плащат доста над средните европейски цени.
Числата сочат, че българите ядат най-евтиния хляб и плащат най-малко за алкохол. Цената на насъщния у нас е едва 57% от средната за ЕС. Месото също е сред най-евтините.
За сметка на това при млякото, сиренето и яйцата почти сме настигнали средните европейски стойности. За да си купят тези основни за трапезата храни, българите плащат колкото в пъти по-заможните от тях германци и холандци. В Полша, която ни залива с яйца по Великден, цените на тази категория храни е най-ниска – едва 63% от средното за ЕС.
Най-големи разлики в цените има при цигарите. У нас една кутия струва 57% от средното ниво за общността, което е 3,5 пъти по-малко, отколкото плащат англичаните и ирландците.
Споделете текущата публикация: