Народните представители отмениха решението си от миналата седмица, с което избраха депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на Държавна агенция „Национална сигурност”. Анулирането на избора стана с гласовете на 128 избраници. „Това е политически отговорният прочит на ситуацията след предизвиканата остра обществена реакция”, мотивира се от трибуната лидерът на ДПС Лютви Местан, който бе сред вносителите на предложението за отмяната. Така Пеевски ще може да се върне на депутатското си място след произнасяне на Конституционния съд, който ще бъде сезиран по въпроса от ДПС и БСП. „Ще се обърнем с питане към КС какъв е статутът на г-н Делян Пеевски, при положение, че той е отказал да встъпи в длъжност председател на ДАНС, не е подписал акт за встъпване в длъжност, нито трудов договор, както той сам заяви, за да не наруши Конституцията”, подчерта Местан. Той допълни, че до произнасянето на магистратите Пеевски няма да се ползва от правата си на народен представител и няма да вземе нито лев възнаграждение от парламента. Според Местан след този казус всеки ще трябва да се съобразява при номинациите и с публичните настроения, дори и те да се разминават с реалната същност на кандидата. По думите му сега българската политика минавала през своето чистилище. „Прави са протестиращите български граждани да ни наложат нови стандарти за хигиена в процеса на номиниране и избиране на политици на отговорни държавни длъжности и служби“, категоричен беше Местан. Според него обаче поставените нови критерии след казуса „Пеевски” не могат да бъдат прилагани избирателно и по двойни стандарти. „Така ще бъде. Всеки един политик ще трябва да се държи доблестно. Ако се разглежда закон за изменение на Закона за ДАНС и съпругата на един депутат, случайно, без подходящо образование е на висока заплата в ДАНС, този, който ще дава акъл как да изглежда законът, ще излиза и ще заявява конфликт на интереси”, посочи Местан. Такъв е случаят с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, чиято съпруга Десислава работи в родното ФБР и въпреки това той се включва активно в дебатите, без да спомене този факт.
Лидерът на ДПС попита и президента Росен Плевнелиев дали той сам изпълнява собствените си препоръки към депутатите при назначенията, които прави. „Някой с някого съгласувал ли е назначаването на ген. Драгомир Димитров за директор на НРС? Аз не си спомням тази кандидатура да е била разисквана и публично обсъждана“, даде пример Местан. Той попита Плевнелиев и с кого е съгласувал назначаването на „един от охранителите на Борисов или на Цветанов“ за началник на НСО.
Лидерът на БСП Сергей Станишев пък подчерта, че издигането на Пеевски за председател на ДАНС е било с ясни и чисти мотиви – за да се пребори с контрабандата, корупцията и организираната престъпност. Това обаче изисквало огромен риск, който малко хора можели да поемат. „Не всеки е готов да си заложи главата и да подложи семейството си на риск”, обясни Станишев. По думите му обаче с отмяната на решението на НС се отправя ясен знак, че се отчита гласът на българските граждани. „Това е важен урок за мен като лидер на БСП”, обяви той и се извини на съпартийците и симпатизантите си.
Депутатът Йордан Цонев също подчерта, че Пеевски е бил човекът, от когото се е очаквало да пресече престъпните практики у нас. Той посочи, че всяка година страната ни губи по 2,5 млрд. лв. от измами с ДДС и още 1,5 млрд. от контрабанда.
Споделете текущата публикация: