твоята гледна точка
Делян Пеевски оглави ДАНС, нова вълна от протести заплашва страната
Автор Vnews, добавено на 14.06.2013 година, в категории: HotNews, Коментари (0)

Изборът на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) взриви държавата на всички нива. Политическите партии във и извън парламента бурно се възмутиха, мандатоносителят БСП се впецепени, а президентът Росен Плевнелиев оттегли доверието си от кабинета и поиска решението да бъде преразгледано. След първоначалния шок социалните мрежи започнаха да организират протести в цялата страна. До 17 часа подкрепилите протеста във „Фейсбук“ бяха над 35 000 души. Пеевски не си губи времето, а веднага организира среща при главния прокурор Сотир Цацаров, на която присъства и вътрешният министър Цветлин Йовчев. Тримата ще се видят в понеделник отново, за да обсъдят мерки по конкретни разследвания, съобщи пресцентърът на прокуратурата.

Изборът на Пеевски счупи всички рекорди по скорост. Вчера сутринта депутатите от БСП бяха привикани спешно, за да бъдат убеждавани да подкрепят кандидата. „Или гласуваме Пеевски, или кабинетът пада“, обяснил лидерът на БСП Сергей Станишев. Въпреки сериозната съпротива социалистите, с малки изключения, все пак се подчиниха. След това новината шокира депутатите в пленарната зала. Без никакви дебати, след банална реч на лидера на БСП Сергей Станишев и на премиера Пламен Орешарски кандидатурата на Пеевски беше мълниеносно гласувана и след това прегласувана в отсъствието на депутатите от „Атака“. Със 116 гласа „за“, 87 „против“ и един въздържал се Пеевски беше избран и положи клетва.

Острият завой на Орешарски показа тежката му зависимост от извънпарламентарни кръгове и неспособността му да взима решения, с каквито би трябвало да може да се нагърби един премиер. Той застана на амбразурата и обяви за свое лично решение номинацията на Пеевски. „Трудните ситуации изискват нестандартни решения. Предложението на министър-председателя не е стандартно“, подкрепи го и Станишев и начерта мрачен сценарий: „Една малка клика, върхушката на ГЕРБ, обладаваше всички сектори в държавата. Това доведе до рязък спад в доверието в държавността. Има достатъчно ясни индикации за подготовка на мащабен план за дестабилизиране на държавата в интерес на тази групировка, която 4 години разрушаваше демократичните принципи и внушаваше страх у хората. ГЕРБ искат реванш, не приемат волята на българските избиратели, те водят разговори с криминални групировки“. Станишев призна, че като министър-председател е уволнявал Пеевски като зам.-министър, но не намери проблем в това.

В защитата на Пеевски се включи и лидерът на ДПС Лютви Местан, който обяви, че „ГЕРБ имат от какво да се страхуват, но това не е реваншизъм“. „Върхушката на тази партия знае, че е извършила престъпления. Те трябва да се страхуват от силата на закона“, заяви Местан. От ГЕРБ му отвърнаха със смях. „Не мога да повярвам. Това е краят на столетницата“, коментира Бойко Борисов.

„ДАНС вече ще работи, няма да се говори само, както беше в миналото“, каза след избора Пеевски. И декларира, че няма да има разчистване на сметки и ще работи само за държавата и за нейните граждани.

Изборът на Пеевски бе кулминацията в цялостен план за преструктуриране на службите за сигурност, засилване ролята на ДАНС и преформулиране на изискванията за шеф на службата по подходящ начин. Промените в Закона за ДАНС бяха първият законопроект, внесен в парламента лично от лидерите на БСП и ДПС и приет по най-бързия начин в нарушение на Закона за нормативните актове, тъй като не беше спазен срокът за публичното му обсъждане. Между първо и второ четене в него бяха прокарани две важни разпоредби. С първата беше свален с 2 години изискваният стаж за председател на ДАНС – от 10 стана 8 години. Промени се и изискването към стажа – досега той можеше да бъде само в службите за сигурност, а след промените – да е просто юридически. Така условията бяха напасвани към биографията на Пеевски. Беше променена разпоредба, която позволява мандатът в ДАНС да се брои за юридически стаж, а след изтичането му съответната личност да се върне автоматично в съдебната власт. Отпадна и възможността шефът на ДАНС да бъде освобождаван заради тежко нарушение, системно неизпълнение на служебни задължения или действия, които накърняват престижа на агенцията. В момента председателят на ДАНС може да си тръгне само по собствено желание – ако подаде оставка. Самата ДАНС пък получи безгранични правомощия за арестуване, разследване и подслушване. В нея се вля и ГДБОП.

Срещу промените в закона имаше множество критики. Президентът също имаше резерви, но склони да не налага вето, след като БСП и ДПС му обещаха, че ще му върнат правото да получава доклади директно от шефа на ДАНС. Вчера на сайта на парламента се появиха обещаните промени, пак внесени лично от Станишев и Местан.

Това обаче не беше достатъчно, за да смекчи конфуза на президента. Той първо отмени участието си в откриването на Дунав мост 2. След това обяви, че свиква спешно Консултативния съвет за национална сигурност, а накрая даде извънреден брифинг, на който не позволи да му бъде зададен нито един въпрос. С остър тон той настоя Народното събрание незабавно да преразгледа решението си да назначи Делян Пеевски за шеф на ДАНС. „Не мога да се съглася, че е нормално ръководителят на една от най-важните служби в държавата, която днес е натоварена и с отговорността да противодейства и на организираната престъпност, да бъде номиниран, обсъден и избран за 15 минути без никакъв дебат, без обосновка, без концепция, без нищо“, разгневи се Плевнелиев. И намекна, че Пеевски не разполага с необходимите качества за поста, като изтъкна, че председателят на ДАНС трябва да има доверието на българите, на професионалните среди и на международните ни партньори. Той категорично отрече да е знаел, че депутатът от ДПС ще застане начело на агенцията, когато е пуснал поправките в Закона за ДАНС.

С това изненадите не свършиха. Премиерът Пламен Орешарски обяви, че ще предложи промяна в структурата на Министерския съвет и ще възложи вицепремиерски функции на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Така щяло да има нещо като баланс и контрол. Предложението е в разрез с първоначалната визия на Орешарски за структурата на кабинета. При обявяването на министрите специално беше наблегнато, че това правителство няма да има силов вицепремиер, за да се разграничи от порочния стил на управление на ГЕРБ. Станишев също много се гордееше, че в кабинета „Орешарски“ няма да има силов вицепремиер. „За съжаление МВР в последните години беше силно партизирано. МВР трябва да бъде стожер на държавността, да бъде защитник на интересите на българските граждани, а не в услугата на една или друга партия“, казваше той./Сега



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Бизнес

Община Варна напомня, че в срок до 30.04.2025 г. (сряда) гражданите, предплатили задълженията си за цялата година за данък върху недвижимите […]

 
Властта

Голяма, опашата, глупава лъжа е, че Делян Пеевски вчера е бил в МВР. Това заяви пред репортери в кулоарите на Народното […]

 
Здраве и красота

Балансираният хранителен режим, дава предимство на растителни храни като пълнозърнести храни и бобови растения, като същевременно ограничава червеното месо и преработените […]

 
Жълто

Все повече се засилват слуховете, че принц Хари подготвя втора книга.

Източници на Двореца коментират пред изданието Radar Online, че херцогът на […]

 
 

към началото