Изкупната цена на зеления ток ще бъде намалена от 1 юли, но въпреки това сметките за тока на бита няма да я последват в посока надолу. Това стана ясно от думите на председателката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Анжела Тонева след заседание на регулатора.
Само преди година токът за домакинствата поскъпна с 13%, а мотивът бе рязкото увеличение на зелената енергия (от вятър, слънце, вода и биомаса). Заради това се наложи екодобавката в сметките да скочи със 198%.
На въпрос на „Труд“ защо увеличението на зелената добавка веднага се отразява в сметките на домакинствата, а поевтиняването на екотока не, шефката на регулатора се оправда с грешни прогнози за зелените мощности.
По думите на Тонева през миналата година в цената не били включени всички нови мощности. Това трябвало да стане сега. Така поевтиняването на зеления ток ще се използва единствено за компенсиране на неточните изчисления и прогнози.
Оказа се, че енергийният регулатор все още няма пълна информация за присъединените зелени мощности към мрежата, защото по закон ДКЕВР издава лицензи само на по-големите централи. Малките – от 30 киловата до 1,5 мегавата, се включват без разрешение от ДКЕВР, обясни Еленко Божков от комисията.
Той поиска данни от НЕК и доставчиците на ток – ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-Про“, за всички малки централи, които са присъединени към мрежите им. Божков поиска информация и за тези, на които е отказано, след като представители на ВЕИ бранша се оплакаха пред ДКЕВР.
На въпрос на „Труд“ защо не подават тези данни към регулатора, от ЕВН и ЧЕЗ отговориха, че същата тази информация я има в ДКЕВР, защото тя фигурира в докладите на дружествата, с които те са поискали нови цени от юли.
Сред най-засегнатите от бъдещото поевтиняване на зеления ток са централите на биомаса. Очаква се от тях да бъдат присъединени нови 21 мегавата и общо да станат 50. По време на обсъждането представители на ВЕИ мощности обявиха, че откриват множество грешки в доклада на ДКЕВР. От комисията отказаха да ги коментират и поискаха писмени становища.
От ДКЕВР обясниха още, че до момента не знаят колко още нови зелени централи ще се включат към енергийната система след 1 юли, с изключение на биомасата.
По данни на ЕСО очакваните нови мощности са 300-400 мегавата. За сравнение – един блок на АЕЦ „Козлодуй“ е 1000 мегавата.
Справка в сайта на ЕСО показва, че централите продължават да работят с наполовина натоварени мощности заради излишъка на ток.
Споделете текущата публикация: