Агенцията за национална сигурност (НСА) на САЩ разполага с уникално мощна програма – „Необятен информатор“, за анализ на проследяваните от нея десетки милиарди комуникации месечно по целия свят, съобщи в. „Гардиън“.
Това е третото поредно разкритие на британското издание във връзка с гигантския шпионски скандал, който разтърси правителството на Барак Обама. В четвъртък стана ясно, че НСА получава ежедневно метаданни за разговорите на всичките 121 млн. абонати на US телекома „Върайзън“, а ден по-късно гръмна бомбата, че кибершпионите „слухтят“ в сървърите на 9 „силициеви“ гиганта, сред които „Гугъл“, „Фейсбук“ и „Скайп“.
С разкритието за „Необятен информатор“ (Boundless Informer) „Гардиън“ разби на пух и прах твърденията на шефа на НСА ген. Кийт Алекзандър и директора на националното разузнаване Джеймс Клапър, че няма как да систематизират разузнавателни данни за граждани на САЩ.
„Необятен информатор“ е програма, която „почти в реално време“ изчислява броя на засечените комуникации, категоризира ги по вид и по произход. На карта на света държавите се отбелязват в различни цветове в зависимост от трафика на шпионирана информация. В червено са „най-горещите“, а в зелено – „най-студените“.
От изтеклите към „Гардиън“ документи се вижда, че през март т.г. в целия свят НСА „уловила“ близо 97 млрд. комуникации. Най-тъмночервени са Иран – над 14 млрд. комуникации, и Пакистан – 13,5 млрд. А САЩ са жълти – с 2 892 343 446, т.е. всеки американец е шпиониран средно по около 10 пъти в месеца.
Предоставяйки тази информация, „Гардиън“ припомня изслушването на Клапър точно през март т.г. в Сената. На въпрос дали НСА събира каквито и да е данни за американски граждани той отговаря категорично: „Не, сър!“ А година по-рано ген. Алекзандър заявява, че агенцията „няма технически способности“ да определи колко американци са попаднали в мрежите .
Късно в събота Клапър, който отговаря за всичките 16 разузнавателни агенции на САЩ, включително НСА, бе принуден за втори път да излезе пред медиите и да обясни, че следенето на интернет комуникациите в САЩ по т.нар. програма ПРИЗМА, не било противозаконно. То в никакъв случай не било масово, а със специална съдебна заповед за отделни хора или групи. Интернет гигантите пък изпълнявали „директивите“, когато били задължени от закона. Обекти на слухтенето били само потенциални врагове на САЩ зад граница.
Топ шпионинът се нахвърли върху медиите, които застрашавали националната сигурност и помагали на врага с „безразсъдното си поведение“. Затова ФБР започнало разследване кой е източникът им на информация.
Едновременно с Клапър босовете на 9-те уличени в сътрудничество с властите компании, включително Лари Пейдж („Гугъл“) и Марк Цукърбърг („Фейсбук“) определиха медийните публикации като „възмутителни“ и отрекоха да са оставяли на НСА „задни вратички“ в сървърите си. „Ню Йорк таймс“ обаче разкри, че всичките 9 компании улеснили технически законния достъп на правителството до данните за клиентите им. Само от „Туитър“ отказали категорично.
Пред АФП човекът „Уикилийкс“ Джулиън Асанж констатира, че твърде отдавна – поне от 10 г., върховенството на закона в САЩ е в гибелен колапс.
В понеделник в Лондон се очаква външният министър Уилям Хейг да обясни пред парламента дали британската шпионска служба GCHQ е подпомагала американската НСА в незаконното подслушване по ПРИЗМА на британска територия.
Споделете текущата публикация: