Eвропейската комисия (ЕК) не е склонна да предлага промени в правилата за свободно движение на хора в ЕС заради оплакванията на Австрия, Великобритания, Германия и Холандия от т.нар. социален туризъм.
Това съобщи късно в петък еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, след като Съветът на вътрешните министри разгледа темата.
В писмо до ЕК от 23 април четирите държави поискаха промени в европейската Директива 38 от 2004 г. за свободно движение, които да им позволят да експулсират злоупотребяващите с нея и да им налагат забрани за повторно влизане.
Изброените страни се оплакват от имигранти от по-бедната част на ЕС, които идват не да работят, а само за да получават социални помощи. ЕК поиска четирите държави да се обосноват със статистически данни за размера на явлението.
“Вече имаме достатъчно разпоредби срещу злоупотребите и измамите”, каза Малмстрьом след Съвета. “Може да има нужда от тяхното разясняване… Но трябва да помним отговорностите си като политически лидери и да не подклаждаме дебат, който да се окаже много контрапродуктивен”. “Не виждам потребност да се изменя директивата за свободно движение”, подчерта тя.
Директивата посочва, че гражданинът на ЕС, който пребивава в друга държава от съюза за повече от три месеца, трябва да има средства да се издържа и да не обременява социалната система. Неотговарящите на това условие обаче, след като бъдат принудени да напуснат, се връщат на следващия ден, се оплакват четирите правителства.
“Много е важно никоя държава членка да не остава сляпа за реалността, че свободата на движение я облагодетелства икономически съществено”, добави ирландският министър на правосъдието Алън Шатър, чиято страна сега председателства ЕС.
“Много е важно да не навлизаме в дребнава дискусия, която се храни от предразсъдъци и подхранва ксенофобия”, допълни той. И препоръча към проблема да се пристъпи по “балансиран и пропорционален начин”, като се използват “съществуващите европейски правни норми”.
Споделете текущата публикация: