Бившият вътрешен министър и настоящ депутат Цветан Цветанов подаде заявление с искане да се откаже от депутатския си имунитет.
„От 10 адвокати, които ми се обадиха, се спрях на един, но кой е той ще научите по-късно”, заяви на излизане от деловодството зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ. „Внесох почти същото искане, само че с конкретния номер на делото, което е изпратено от главния прокурор. За съжаление, не ми остана време да се запозная с всичко това, което е внесено, но за мен е без значение, защото знам, че съм невинен”, подчерта той. „И това са поредните внушения, които ще бъдат използвани спекулативно от управляващите”, допълни Цветанов, цитиран от БГНЕС.
Председателят на парламента Михаил Миков се възмути, че заявлението не е адресирано лично до него, а е внесено в деловодството на парламента. „При така създалата се ситуация, въпреки че не е спазен правилника, приемам заявлението. Сега ще стана да се обадя на главния прокурор да го информирам”, заяви от парламентарната трибуна Миков.
С това действие на Цветанов отпада искането на депутати на БСП да се създаде специална анкетна комисия за депутатския имунитет на бившия вътрешен министър, който му беше поискан от прокуратурата заради скандала с подслушването.
Като „част от политическата игра, с помощта на прокуратурата” определи бившият вътрешен министър обвиненията срещу него по-рано тази сутрин пред Нова телевизия. „Никога няма да се намерят разпореждания за незаконни подслушвания. Никога по никакъв повод не е давано такова разпореждане”, заяви Цветанов по повод свидетелските показания на двама от служителите на СДОТО срещу него.
Запитан дали се притеснява от разследванията, Цветанов отговори, че никога не е ползвал МВР за политически цели. „Политическите ни опоненти са доста обвързани във времето със сериозните организирани престъпни групи. Това е атака към мен, според тях, но те не знаят, че това е атака към държавността в България”, каза Цветанов.
Миналия четвъртък главният прокурор Сотир Цацаров поиска официално Цветанов да бъде разследван заради незаконното подслушване на политици, журналисти, бизнесмени и лидери на опозицията.
До 8 години затвор може да получи бившият МВР шеф, ако прокуратурата му повдигне обвинение и докаже тезата си в съда. Обвинението, което ще му бъде повдигнато, е „допустителство по служба” – бездействие, в резултат на което е допуснато подчинени нему длъжностни лица да извършат престъпление.
Споделете текущата публикация: