Евродепутатът Кристиян Вигенин ще е външен министър в програмното правителство на Пламен Орешарски. Това потвърдили пред „Стандарт“ високопоставени източници от „Позитано“ 20. Самият Вигенин отклони въпроса.
За това, че той ще е титуляр на поста, загатна призивът му в четвъртък към президента Росен Плевнелиев да спре всички назначения на посланици. Именно от писмото на Вигенин стана ясно, че служебният премиер Марин Райков, който е и външен министър, е номинирал осем нови дипломати.
По неофициална информация той ще отиде в Рим. Предложени са още титуляри за Париж, където Райков бе посланик, преди да отиде на „Дондуков“ 1, за Ватикана, Катар, Прага и Ирландия.
Името на Вигенин се спрягаше още при реденето на кандидатдепутатските листи на левицата, но тъй като остана извън тях, за дипломат номер 1 след изборите се завъртяха имената на други двама евродепутати на БСП – Илияна Йотова, която водеше листата в Пазарджик, и на Ивайло Калфин, който бе кандидат-президент през 2011 г. и бе външен министър при тройната коалиция.
Друг сигурен министър в кабинета „Орешарски“ е новият МВР шеф ген. Красимир Петров. Той ръководеше Гранична полиция, беше и шеф на баретите. Името му се завъртя преди няколко дни заедно с бившия шеф на НСО Румен Миланов, бившия шеф на разузнаване ген. Кирчо Киров, соцдепутата Младен Червеняков. Към 18,00 ч вчера фаворит за креслото на Цветан Цветанов е ген. Петров.
Надвечер нова мълва обиколи жълтите павета и завъртя името на Николай Радулов за МВР шеф. Той е бивш секретар на вътрешното ведомство по времето на Богомил Бонев.
Сигурно е министерското кресло на шефката на АГ „Шейново“ д-р Таня Андреева. Тя влезе като депутат от гражданската квота на левицата (акценти от програмата й на стр. 4).
Макроикономистът Петър Чобанов бе спряган за икономически министър, но почти сигурно ще поеме финансите, твърдят от „Позитано“ 20. Като експерт с авторитет пред международните финансови институции той щял да е и вицепремиер. Задължително в правителството влиза и финансистът Кирил Ананиев. Той е ас в правенето на бюджети и дори имаше вариант да оглави финансовото министерство. Според запознати Ананиев ще играе ключова роля във финансовото ведомство. Много е вероятно да е зам.-министър.
Шеф на министерството на регионалното развитие ще е Искра Михайлова. Тя е депутат от гражданската квота в ДПС. Била е в сектора по времето на кабинета „Станишев“, но като зам.-министър. Другият ресор, който ДПС вероятно ще поеме, е транспортът. Дълго време се спрягаше името на депутата Камен Костадинов. Но можело да е друг човек на движението, експерт. В късния следобед вчера се завъртя неофициалната информация, че ДПС ще посочи и министъра на икономиката. Но този ресор също до последно се уточнява. Голяма е битката и за министерството на енергетиката, която се очаква да бъде отделена от сегашното мегаминистерство на икономиката. Засега като титуляр се спряга соцдепутатът Явор Куюмджиев.
Като сигурно име в кабинета „Опешапски“ се сочи правосъдният министър – юристът Младен Червеняков. Той дълго бе спряган за титуляр в МВР, но ще влезе като номер 1 в министерството на правосъдието. Червеняков заемаше поста и в правителството на Жан Виденов.
Споделете текущата публикация: