Бойкот след бойкот. Така накратко може да се опише стартът на 42-рия парламент.
Първо действие:
„Атака“ атакува
Бюрократичните препъвания започнаха, след като лидерът на „Атака“ Волен Сидеров заяви, че партията му няма да подкрепи нито правителство на ГЕРБ, нито на БСП, не иска шефски постове в парламента, а само ще контролира кабинета, който и да е той. Тъй като в пленарната зала се регистрираха само 217 от 240-те депутати, кворумът за вземане на решения бе намален от 121 на 109 депутати. Това бе достатъчно, за да могат БСП и ДПС да прокарват своите предложения. А от ГЕРБ веднага заподозряха, че липсващите 23-ма души са именно атакистите. В кулоарите Бойко Борисов нарече ситуацията „уйдурма“, след като напусна залата с депутатите си.
Часове по-късно лидерът на „Атака“ Волен Сидеров показа разпечатка от регистрациите, за да отхвърли обвиненията, че е скрита патерица на социалистите и депесарите. Данните показват, че от „Атака“ все пак са се чекирали 7 избраници и не само те са виновни за намаления кворум. Проверка показа, че липсват регистрации на 17 депутати националисти, четирима от БСП – Илияна Йотова и Румен Стоянов (които не се заклеха), Антон Кутев и Мартин Захариев. Липсват и двама от ДПС – Тунджай Наимов и Хамид Хамид.
„Михаил Миков бе избран със 118 гласа за шеф на парламента. Значи със и без нашата регистрация той щеше да бъде избран“, пресметна лидерът на „Атака“.
„Аз не съм мутра, не съм милиционер и не забранявам като Борисов“, обясни той защо едни от групата му са се регистрирали, а други – не.
Макар в словото си да обеща подкрепа за важните реформи на номинирания от левицата за премиер Пламен Орешарски, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни по какъв начин групата му може да блокира избора на кабинет. „Като не се регистрираме в парламента, сега ще видим как „Атака“ трябва да даде на БСП и ДПС трима-четирима души, за да направят правителство“, каза Борисов. И даде да се разбере, че игрите с кворума ще бъдат важен елемент от работата на новото Народно събрание. В него ГЕРБ има 97 депутати, а „Атака“ – 23. БСП – 84, и ДПС – 36, т.е. общо 120. За да започне работата на парламента сутрин, трябва да се регистрират повече от половината народни представители – поне 121. От БСП и ДПС разчитат на това, че колегите им от ГЕРБ и „Атака“ ще идват на работа, тъй като им трябва поне още един, за да стартира заседанието. ГЕРБ-ерите пък подозират, че „Атака“ ще крепи бъдещото правителство със сутрешна регистрация с последващо отсъствие.
Ако правителството на Орешарски обаче веднъж стане факт с благословията на Сидеров, то трудно може да бъде свалено, освен отвътре. За гласуване на вот на недоверие са нужни 121 гласа.
Второ действие: ГЕРБ отговаря!
В късния следобед вчера ГЕРБ отвърна подобаващо на бойкота. С бойкот в ЦИК!
Представителите на бившите управляващи не отидоха на заседание на избирателната комисия, която трябваше формално да отчете, че двама соцдепутати – Илияна Йотова и Румен Стоянов, са се отказали от постовете, и да определи следващите двама в листите, които влизат в парламента. Заради бойкота на хората на Борисов заседанието не се проведе. Тъй като Йотова и Стоянов вече са официално освободени, левицата остава временно с двама депутати по-малко – 82-ма.
ЦИК ще се събере за втори път утре в 9 ч, за да направи пореден опит да попълни групата на левицата.
„Не може да има демокрация в страна, в която институциите се разбиват в частна полза и се блокират“, коментира веднага новият парламентарен шеф Михаил Миков. Тъй като ГЕРБ и „Атака“ бойкотираха избора му и не предложиха негови заместници, до Миков на трибуната застанаха само Мая Манолова (КБ) и Христо Бисеров (ДПС).
Напрежението между политическите противници си личеше през целия парламентарен ден. Бойко Борисов, който в момента е обикновен депутат, седна на банката на един от най-големите си врагове Иван Костов. Бившият премиер обаче не се сдържаше в тесния стол – той излезе нервно по средата на изказването на лидера на БСП Сергей Станишев. Разходи се набързо из кулоарите на парламента, премина през барчето, взе си един бонбон, огледа всичко наоколо и се затвори за няколко минути в стаята на ГЕРБ. След това отново се върна в пленарната зала. Отново излезе, след като депутатите гласуваха избора на председател на парламента. „Абе, що не си тръгнем още сега“, говореше Борисов вървейки, а до него беше само охраната му.
Утре депутатите ще започнат работа с избиране на временна комисия, която да напише правилник на новия парламент. Изборът трябваше да бъде гласуван днес, но заради бойкота на „Атака“ и ГЕРБ това не се случи. В дневния ред на народните избраници за тази седмица са съставяне на нови процедурни правила за изслушване на депутатите, както и изслушвания по две теми – цените на тока и състоянието на здравеопазването. По първата ще говорят служебният премиер Марин Райков, ресорният му министър Асен Василев, както и шефката на ДЕКВР Евгения Харитонова. За състоянието на болниците и снабдяването с лекарства ще се отчетат служебният министър Николай Петров и шефът на здравната каса Пламен Цеков.
Бойко Борисов внезапно поиска вдигане на майчинските
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще предложи кабинет, за да знаят хората какво ще е алтернативното правителство. След това ще върне мандата.
„Ще обявя правителство, за да знаят хората с кои експерти и кое ще е нашето алтернативно правителство“, отсече Борисов. Според него това нямало да е кабинет в сянка. Бившият премиер щял да говори с президента Росен Плевнелиев да се съкратят сроковете, за да вземе и върне мандата за часове.
Борисов обяви, че депутатите на ГЕРБ утре ще влязат в парламента, но няма да се регистрират с картите си, както направили хората на Волен Сидеров при избора на Михаил Миков за шеф на парламента.
„Ще видим сега какъв номер ще изиграят за правителство. Ще видим как „Атака“ трябва да им даде 3-4 души, за да направят правителство“, каза още Борисов. От трибуната бившият премиер обяви, че би подкрепил Пламен Орешарски в някои непопулярни мерки, ако финансистът състави програмен кабинет. По-късно уточни – за избиране на състава на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране с две-трети мнозинство, за реализирането на инфраструктурни проекти и за увеличаване на парите за майките.
„Отчетох го като грешка“, каза Борисов. Той обяви, че вината е на бившето му вице Симеон Дянков. От трибуната бившият премиер каза, че е за вдигане на майчинските за отглеждане на дете от 1 до 2 години от 240 на 310 лв. – мярка, която се отказа да приложи, докато бе на власт.
„Вече и ние може да предлагаме такива неща“, обърна се Борисов към депутатите на левицата. Камерите уловиха Сергей Станишев да му показва вдигнат палец – знак, с който се казва: „Браво! Успех“.
Сергей Станишев към ГЕРБ: Събудете се!
„Имаме партия, която е математически победител, само че не се усеща този триумф, който би трябвало да изпитва един победител.“ Това заяви от трибуната на парламента лидерът на БСП Сергей Станишев. Според него не е ясно каква част от изборите за ГЕРБ са честни и каква част са купени. Парадоксално било, че ГЕРБ искат касиране, тъй като не им излизала сметката.
Според Станишев ГЕРБ цели дестабилизация на страната. Той посочи, че за последните два месеца безработицата е нараснала от 12 на 14%, а от ГЕРБ предлагат още няколко месеца да няма работещи институции.
„Вие още живеете в различната реалност, създадохте два свята – виртуалния, в който всичко е наред, хвалят ви, и реалния, в който хората изнемогват. Събудете се!“, обърна се Станишев към ГЕРБ.
„България наистина е затаила дъх, България очаква какъв дух, съдържание и тон ще зададем на Народното събрание. Гледат ни огромен брой български граждани, гледат ни изтощени, обезверени, на ръба и отвъд отчаянието“, каза още Станишев.
Лютви Местан: Няма да доминира месията
Новият парламент е първият, в който няма да доминира месията. Това обяви лидерът на ДПС Лютви Местан в първата си реч в парламента. Според него няма по-голям риск за българската демокрация от месианските нагласи.
„Народното събрание има трудната задача да реализира алтернатива на еднопартийното управление“, заяви още Местан. Той призова депутатите правилно да прочетат вота. По думите му суверенът отрече модела „Борисов-Цветанов“.
„42-рият парламент е рубиконът на партийната егоцентричност, която трябва да отстъпи на експертно-политическото като нов управленски концепт“ заяви още Местан. Според него няма нужда да се дават 7 дена за проучвателен мандат на ГЕРБ, тъй като никой няма да ги подкрепи.
„За какво са ви 7 дена? За да купувате депутати или да буните социално недоволство?“, попита Местан ръководството на ГЕРБ. Той призова новия парламент за повече отговорност.
Волен Сидеров: Аз съм вашия кошмар
Аз съм вашият кошмар, размаха пръст от трибуната на парламента лидерът на „Атака“ Волен Сидеров. Репликата му бе отправена към колегите му от другите парламентарни групи.
Още в първите часове на новия парламент „Атака“ даде да се разбере, че ще бъде шило в торба. „Няма да подкрепям нито един министър-председател. Борисов каза, че ще подкрепя Орешарски. Аз няма да подкрепям нито Бадемов, нито Лешников. Ще подкрепям само действия в подкрепа на българския народ“, изригна Сидеров. От името на „Атака“ той каза, че партията не иска да има зам.-председател на парламента.
„Колко пъти ви казах да следвате интереса на българския народ, защото ще паднете от власт и ще боли“, обърна се към бившите управляващи от ГЕРБ Сидеров. И продължи патетично: „Не, хилехте се, както се хилите и в момента самодоволно и смятахте, че сте вечни. Сега усмивките ви леко-полеко ще замръзват, особено когато ще пишете обяснения в прокуратурата.“ „Тепърва ще опознаете страданието. Престанете с глупостите и интригите си. Достатъчно мамихте, крадохте и рекетирахте, достатъчно купувахте депутати“, каза още на ГЕРБ-ерите той. Лидерът на „Атака“ размаха пръст и на чуждите посланици, дошли на церемонията – те били представители на колонизатори, които загробили България. „Недейте да идвате тук с надути бузи и да ни обяснявате как се прави демокрация“, викна по техен адрес Сидеров. И им каза да си запишат и да предадат на правителствата си, че половин милион българи живеят със 73 евро на месец.
Според „Атака“ приватизацията трябва да се преразгледа, а минималната заплата да стане 1000 лв. Докато това стане, Сидеров предложи депутатите да получават по една минимална заплата, за да имат интерес да я повишат.
Волен нападна човек на СКАТ
Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров се нахвърли върху журналиста от телевизия СКАТ Теодор Ангелов, който поиска да му вземе интервю пред сградата на парламента.
„Какво право имаш ти да ме питаш? Извини се на българите за това, че ги нарече лумпени. Ти и твоят шеф Валери Симеонов дължите извинение на българите“, крещеше Сидеров. „Ще се извиниш ли?“, попита той над 30 пъти. Пригласяше му и националистът Десислав Чуколов.
„За какво да се извиня? Аз не съм обиждал България. Вие обслужвате ДПС“, обвини го Ангелов.
Полицай се опита да предотврати инцидент, но Сидеров се нахвърли и върху него. „Как се казвате? Кой ви изпрати, Цветанов ли? Защо се намесвате, където не ви е работата?“, крещеше Волен. Накрая получи извинение от полицая, което благородно прие.
Споделете текущата публикация: