твоята гледна точка
Бизнесът ще взима в аванс 65% от европарите
Автор Vnews, добавено на 15.05.2013 година, в категории: Бизнес, Коментари (0)

По-големи авансови плащания ще получават фирмите, които изпълняват проекти по оперативната програма “Конкурентоспособност”. Парите, които се дават в началото на изпълнението, ще станат 65% от общата сума, отпускана от еврофондовете. В момента авансово се плащат само 20 на сто. Увеличението ще важи за новите проекти.

За промяната на първоначалните плащания, която е в полза на фирмите, съобщи зам.-министърът на икономиката Ирена Младенова в интервю за “Медиапул”. От икономическото ведомство потвърдиха информацията и допълниха, че решението предстои да се гласува от служебното правителство. В интервю за “Труд” още преди месец Младенова съобщи, че ще има такава промяна, но тогава още не беше ясно какъв ще е новият процент.

Целта на промяната е да се ускори усвояването на парите за бизнеса и да се намали максимално възможността да бъдат загубени евросредства в края на годината.
По оценка на икономическото министерство рискови са между 70 млн. и 100 млн. лв. по програмата, която е с общ бюджет 2,3 млрд. лв. Опасността част от средствата да бъдат отписани се дължи на бавното им усвояване.

По-големите авансови плащания означават европари реабно да се получават още преди да е направено каквото и да било по проекта. В момента по-голямата част от сумата се плаща, когато той вече е приключил.

Според европравилата до края на годината България трябва да плати и да поиска от Брюксел да  възстанови поне 245,72 млн. лв. по програмата за бизнеса, за да не загуби нито лев. Доста фирми обаче се отказват от европарите, след като вече са били одобрени. Сред основните причини е липсата на достатъчно собствени средства за започването на проекта, както и за дофинансирането му. Компаниите се отказват и заради бюрокрацията по програмата.

Освен за бизнеса, ще бъдат увеличени и авансовите плащания по проектите на Българската агенция за инвестиции и на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия. По същия механизъм – чрез увеличаване на авансовите плащания, в края на 2012 г. бяха спасени 200 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони./ Труд



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

През деня ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност, над Западна и Централна Северна България предимно значителна средна и висока. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от юг-югоизток. Максималните […]

 

Минималната работна заплата става 1077 лв. Това решиха депутатите, приемайки окончателно бюджета за 2025 г. Това стана на заседание, продължило 22 […]

 

Днес,  20 март 2025 г. , точно в 11:01 часа българско време,  слагаме край на зимата и посрещаме по-дългите и по-топли […]

 
 

към началото