За да се преборят със симптомите на пролетната умора, много хора пият витамини – комбинирани таблетки или хранителни добавки. Това наистина може да бъде полезна подкрепа за имунната система и профилактична мярка срещу редица заболявания. Но хаотичната и безконтролна употреба на витамини създава рискове за здравето.
Голямата опасност от приемане на витамини по собствено предписание е предозирането, което води до хипервитаминоза – вид отравяне на организма. Острата форма възниква при еднократно взимане на големи дози витамини, а хроничната – ако продължително време се пият дози, превишаващи физиологичните потребности на организма.
Най-силно изразено токсично действие има мастноразтворимият витамин D, който играе важна роля за имунната система и пази от рахит в детска възраст. Степента на отравянето зависи не само от приетото количество, но и от индивидуалната чувствителност.
Предозирането с витамин D рязко покачва съдържанието на калций в кръвта, което се отразява негативно на сърцето, бъбреците, белите дробове, стомашната стена. Може да засегне също нервната система и роговицата на окото. Симптомите при острия вариант на хипервитаминоза D са слабост, загуба на апетит, повдигане, запек, повръщане, главоболие, мускулни болки, повишена температура и високо кръвно налягане. При децата рязко се променя поведението – най-напред стават раздразнителни и неспокойни, после – отпаднали и вяли. Кожата побледнява, а апетитът се понижава. При хроничната форма измененията са същите, но прогресират бавно, като започват да се появяват не по-рано от месец след първия прием на витамина.
Другото най-разпространено предозиране е с ретинол (витамин А), признат за най-мощно оръжие срещу бръчките, пигментните петна и стареенето на кожата. При възрастните се появява след консумирането на храни с високо съдържание на витамин А или след допълнителен прием на големи дози от препарата. Острият вариант на хипервитаминоза А се проявява със силно главоболие, световъртеж, повдигане и повръщане. Два дни по-късно се появяват обриви и кожата започва да се бели. Като спре приемът, симптомите отшумяват за няколко дни. При децата признаците на остра хипервитаминоза А са по-безобидни – безпокойство, раздразнителност, сънливост и слаба подвижност. Хроничната форма се развива постепенно в разтеглив период от 1 месец до 1 година.
Витамин В12, който е необходим за поддържане на нормалното кръвообразуване и предпазва от анемия, трябва да се приема само по лекарско предписание. Предозирането може да причини тежки алергични прояви. Особено внимателно трябва да се прилага при болни от стенокардия.
Ударни дози витамин С при грип или настинка за стимулиране на имунната система също може да доведат до хипервитаминоза. Затова употребата на каквито и да било синтетични препарати трябва да става само по лекарско предписание.
Правила за здраво сърце
Преходът между зимата и пролетта е рисков период за хората със сърдечносъдови заболявания. Често настъпва дестабилизация на кръвното налягане. Според лекарите това се дължи на резките температурни промени през тези месеци, достигащи до 25 градуса и падащи до нулата. Ниските температури налагат интензивна обмяна на веществата, което води до кислороден глад на сърдечния мускул – една от основните причини за сърдечно неразположение. Заради резките смени на времето разходките са малко, а има повишени нива на холестерол заради консумацията на по-мазни храни през зимата и ранната пролет. Специалистите обаче предупреждават, че дори времето да е вече приятно, след относителното бездействие на мускулите през студения сезон в началото на пролетта организмът не бива да се подлага на големи физически натоварвания. Предписаните лекарства трябва стриктно да се вземат, а при най-малки оплаквания – да се потърси консултация с личния лекар.
Американската асоциация за изследване на сърдечносъдовите заболявания публикува практическо ръководство със седем правила, чието спазване може значително да подобри сърдечното здраве. Според направените изследвания спазването на всичките 7 снижава риска от инфаркт или инсулт с 85%, на 4 правила – с 50%, а на 1-2 – с 30%.
Откажете пушенето. Около 25% от всички заболявания на сърдечносъдовата система са свързани с него. Всяка изпушена цигара ускорява сърдечната дейност и повишава кръвното налягане. Вредният навик помага за образуването на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове и е рисков фактор за исхемична болест на сърцето и мозъчносъдова болест.
Поддържайте оптимално ниво на захар в кръвта. Високите
Следете кръвното си налягане и не позволявайте да минава границите 140/90.
Стойностите на холестерола не бива да надхвърлят 5,2 милимола на литър (mmol/l).
Хранете се здравословно – наблягайте на плодовете и зеленчуците, ограничете храни, съдържащи наситени и трансмазнини, натрий и захар.
Избавете се от излишните килограми. Индексът на телесна маса не бива да надскача 25. Той се изчислява, като теглото (в килограми) разделите на височината си на квадрат (в метри).
Поддържайте всекидневна двигателна активност с умерено физическо натоварване.
Споделете текущата публикация: