Пътят на надеждата започва от сърцето. Когато носим в него обич, състрадание и вяра, винаги ще намираме светлината, която да ни преведе и в най-тежките моменти. Възкресение е празник, който ни връща надеждата, но и който напомня за саможертвата, изкупила греховете ни. Човечеството преживя и ще преодолява още много изпитания, но ВЯРАТА винаги ще му отваря вратата към светлината. И колкото по вече хора истински намерят пътя към нея, толкова по чист ще бъде светът, който ще оставим на тези след нас.
В навечерието на великденските празници, галерия „Арт Маркони” отново представя изложба икони. Традиционно в нея участват Катя и Младен Костадинови, които са поканили своя колега Ангел Радушев. Той не само е успял да утвърди името си на зограф, изписвайки множество манастири и църкви, но организира и спонсорира издаването на поредица под надслов „Древни Отци и учители на Църквата“ от които е излязла книгата на Св. Дионисий Ареопагит “ За небесната йерархия“ и „За църковната йерархия“, както и богословските книги, които сам е превел от руски: „Обозрение на духовната битка“ – избрани части от съчинения на Св. Иоан Касиан Римлянин, ”Сборник аскетически писания” от Еп. Теофан Затворник, ”Какво е духовен живот и как да се настройваме към него” .
„ Картината с религиозен сюжет е предназначена да се гледа, а не да се молиш на нея. – споделя Ангел Радушев – За това е иконата – тя не е произведение на изкуството, а е средство за молитва, тя извършва чудото да посредничиш с Бога. Затова хора, които гледат иконите като картини /боите, пропорциите, цените/, ми приличат на слепец, сложил на зазидани стени прозорци.“
Отворете прозорците на душите си заедно с нас.
Ангел Радушев е роден 28.12. 1945 г. в гр. Варна. Винаги е носил в сърцето си желанието да иконописва. Завършва първо зъботехника, после висше богословско образование, а година след това държи и изпит за църковен зограф. През 1980-а за доказани творчески прояви е приет в Съюза на българските художници. Десет години рисува с Николай Ростовцев от когото е научил много за религиозната и църковната живопис.
Като внук на създателя на фабриката „Шуменско пиво”, заможния и родолюбив шуменец Ангел Радушев, чиито имена носи, е наследил и неговата нумизматична страст – дядото Радушев имал една от най-големите до Девети колекции на монети на българските царе. Ангел Радушев дарява 150 средновековни български монети с изключително висока стойност – от времето на Иван Асен П, Тодор Светослав, Иван Шишман, Йоан Добротица…“ на Шуменският музей, който има най-голямата колекция – от средновековни български печати, но няма ни една монета на българските царе. А наскоро е направил още едно едно дарение – от 300 български монети..
В това своеобразно „дарителско досие“ има и грамоти с благодарност за дарителската, колекционерска и научно-изследователска дейност, а и за дългогодишната му подкрепа – от нумизматични дружества и научни фондации. Със свои средства е издавал духовна литература, а и сам е превел от руски такава книжнина –„Та да има и за нея поне рафт на претоварения и задъхан от еротика и насилие книжен пазар”, както сам казва зографът.
Катя Костадинова – родена 1980 г в гр. Плевен
Младен Костадинов – роден 1975 г в гр. Варна
Завършват Великотърновския университет иконопис. Семеен, духовен и творчески тандем са от 2003 г, от когато са и първите им творчески изяви – изписват икони, изографисват църкви, параклиси, иконостаси и отглеждат малката си дъщеря. С времето стилът им се допълва и стават трудно различими един от друг. От останалите иконописци се различават по утвърдения си почерк и избора на школата – винаги са имали предпочитание към Византийската и по-точно ХІІІ-ХІV век – Палеологовия ренесанс. Допада им характерната мекота и обемността на формата, монументалността и поетичността на образа.
В наложените от тях икони-фрагменти търсят не толкова достоверността на първообраза/ ако той съществува запазен само като фрагмент/ или чисто естетската страна. Тяхното желание е да направят препратка във времето, хората да се замислят, че са фрагментирали вярата си.
В няколко поредни Великденски изложби Катя и Младен се представяха заедно с дърворезбарите семейство Ваневи от Търново.
„Не подписваме иконите си. Това е суета. Когато рисуваме в храмове оставяме съвсем малка и незабележима табелка – просто за информация”.
Адрес: ул. „Охрид” № 22
Телефон: 052/ 64 30 80, 0888 263324
Работно време: пн-пт 10:00-19:00, сб 13:00-18:00
Споделете текущата публикация: