Президентът Росен Плевнелиев се обяви вчера за програмно правителство, което да бъде съставено, ако партиите след изборите на 12 май не успеят да излъчат кабинет.
„Ако влезем в трайна дестабилизация, винаги можем поне за 1 г. да направим програмно правителство и след това да проведем избори 2 в 1, защото до 2017 г. всяка година има редовни избори“, заяви той по БНР. Според него щяло да е жалко, ако всяка партия играе своята игра и не е ясно дали след 2-3 месеца няма да има пак предсрочни избори. „Надявам се да не се налага за втори път да създавам служебно правителство“, заяви той.
Страната не трябвало да влиза в поредица от избори. „Трябва да се направи правителство- дали ще бъде програмно или коалиционно, нямам притеснения и предпочитания. Но е важно да имаме правителство и работещ парламент, които да решават проблемите на нацията“, каза президентът. Програмното правителство може да приеме програма с 10 важни за хората проблема, които да разреши – монополите, закона за енергетиката, ДКЕВР, борбата с незаконните СРС, здравеопазване. „Не си пожелавам сегашният кабинет да изкара до зимата“, коментира Плевнелиев.
Той е убеден, че ще има сериозни трудности при съставянето на правителството, но разчита на отговорния подход на партиите. „Тези, които влязат в парламента, не трябва да играят партизански битки“, призова държавният глава. Най-лошо щяло да бъде, ако страната изпадне в трайна дестабилизация, а един от вариантите това да се случи бил някоя от партиите да не признае резултатите от изборите. Държавният глава е притеснен, че може да се стигне до нова вълна от протести.
Той е възмутен от информациите за купуване на гласове. „Как може такова нещо!? Дали ще имаме честни избори зависи от милиони хора и нека българите да бъдат така добри да не продават гласа си, ако искат да имат легитимно правителство“, призова той. Обърна се и с молба и към партиите – изборите да се проведат така, че да са за пример. „Нацията очаква не чудеса, а поемане на изпълними обещания, които да се спазят“, каза още държавният глава.
Споделете текущата публикация: