Институтът по рибни ресурси (ИРР) е определил 5 зони, в които ще е възможно да се ловува за рапани. Това стана ясно на работна среща между рапанджии, научни работници и представители на Изпълнителната агенция “Рибарство и аквакултури”.
От тази година рапани вече ще могат да се вадят само в определени зони, които се подават от ИРР и се посочват със заповед на министъра на земеделието. Определените “прозорци” за улов са на 5 мили пред Галата, Балчик, Бяла и Несебър. На 3 мили от брега е само зоната пред Маслен нос. Максималната продължителност за ползване на всяка е до 2 г., като след това минимум 1 г. там няма да се ловува.
Последните изменения позволяват да се събират рапани само с олекотени тралове, определени от ИАРА. Шефът на агенцията Драгомир Господинов заяви, че контролът ще се извършва чрез системата за наблюдение на риболовните кораби. Всеки плавателен съд ще бъде снабден с устройство за проследяване, а траловете ще бъдат маркирани.
“Координатите на всяка зона се вкарват в системата. Плавателните съдове се виждат в реално време. Когато е в зоната, корабът трябва да се движи с определена скорост. Ако падне под нея, означава, че работи с дънен трал, което е забранено”, обясни механизма за контрол Господинов.
Разрешителното за стопански риболов ще бъде отнемано на всеки, който наруши границите на съответната зона или ползва нерегламентирани уреди.
От май започва проучване на запасите от рапани в Черно море. През 2005 г. стана ясно, че черната мида, чийто естествен враг е рапанът, в наши води се увеличава. Рапаните се изнасят основно за Азия.
Споделете текущата публикация:
април 25th, 2013 at 22:13
Господинов ти наясно ли си, че траловете унищожават всичко по дъното и нанасят непоправима рана на мястото откъдето са минали?
Май рушвета е бил наистина голям, а??? Изрод!