Разследването срещу отстранения шеф на ГДБОП Станимир Флоров за вземане на подкуп е засекретено. Обвинителите от софийска градска прокуратура прибягнали до тази мярка заради документите с класифицирана информация, които се съдържат в делото.
Очаква го разпит
Според запознати с досъдебното производство Флоров вече е дал първоначални показания. Очаква се до утре той отново да бъде привикан на разпит, а до 10 дни да му бъде повдигнато обвинение.
По искане на столичната прокуратура Станимир Флоров бе временно отстранен от шефския пост в ГДБОП в петък вечер. Той е сдал и правата, и задълженията си като зам. главен секретар на МВР, стана ясно вчера.
„Това с Флоров е претоплена история от 10 г. Явно е комплот“, отсече главният секретар на МВР Калин Георгиев по Нова ТВ. „Ако не беше Флоров, нямаше да има „Опицвет“. Дори бе награден от премиера Иван Костов. Флоров може да е остър, понякога груб, но не е бандит“, заключи Георгиев в отговор на въпрос ще гарантира ли за шефа на ГДБОП. Неслучайно президентът Росен Плевнелиев обяви, че ще се извини на Флоров, ако няма доказателства, напомни главният секретар. Но запита: „А кой ще се извини на съпругата му, децата му, родителите му.“
Има достатъчно данни, че шефът на ГДБОП е взел подкуп в особено големи размери, съобщиха и вчера от държавното обвинение. Те се самосезираха от появилите се в интернет ксерокопия на оперативни разработки с гриф „Строго секретно“. Те били водени срещу Флоров през 1999 г. и 2002 г. по сигнали, че се е продал на бандити.
Сайтът „Афера“ публикува част от факсимилета и от тях стана ясно, че през 1999 г. Флоров е бил обект на разследване с кодово име „Араби“. То се водело по сведения, че станал покровител на наркотърговци. Срещу него през 2002 г. било образувано и друго оперативно дело за корупция – „Високия“.
Според „Араби“ Флоров работил по делото „Опицвет“ и срещу 20 000 германски марки се ангажирал да предупреждава обвиняемите по него производители на опиати. По-късно тази разработка била прекратена с мотив, че липсват доказателства. Същото се случило и с „Високия“.
„От съдържанието на документите, както и от други доказателствени източници, е направен извод, че са налице достатъчно данни за извършено от Флоров престъпление по чл. 302а – подкуп в особено големи размери и представляващ особено тежък случай“, съобщиха обвинителите.
За особено голям подкуп законът предвижда сурово наказание – от 10 до 30 г. затвор. Давността за това престъпление е 22 години и половина, така че няма пречка разследването да продължи.
Антимафиотът повишен въпреки съмненията
В разпространените секретни документи фигурират и две справки, издадени през 2007 и 2008 г. от дирекция „Информация и архив“ на МВР. Те показват, че два пъти някой се е интересувал от разработките срещу антимафиота. Не е ясно обаче един или двама са били любопитните и с каква цел са поискали справочна информация от папките. В този период Станимир Флоров бе началник на отдел „Наркотици“ в ГДБОП. Година по-късно – през 2009 г., той оглави службата за борба с организираната престъпност и стана зам. главен секретар на МВР.
В първата справка се казва, че в периода 1999-2000 г. Флоров бил в полезрението на НСС за проверка на информация, че „поддържа нерегламентирани контакти с криминално-проявени лица и злоупотребява със служебното си положение с цел лично облагодетелстване, като покровителства участници в наркотрафик и канали за контрабанда за прехвърляне на стоки зад граница.“
Втората справка гласи, че „през 2002 г. Флоров отново е бил в полезрението на НСС-МВР. Получени са данни, че същият поддържа неправомерни контакти с обект на дело за оперативна разработка“.
И в двата документа, издадени от архиварите на МВР, е отбелязано, че не са били намерени достатъчно доказателства за извършено престъпление от Флоров.
„Ясно е, че справките са били изискани от някой ръководен кадър в МВР. Но след като той е видял, че е имало съмнения около Флоров, и то неведнъж, защо не е попречил на издигането му високо в йерархията на МВР ?“, питат се бивши и действащи ченгета. Те подозират, че Флоров е бил издигнат не въпреки, а заради тъмното си минало. „Някой е искал да го държи на каишка“, каза негов подчинен.
Споделете текущата публикация: