МВР изпусна бръмбарите от контрол. Това стана ясно от проверката на прокуратурата, която обвинител -1 Сотир Цацаров огласи вчера по обяд. Според данните на държавното обвинение има липса на контрол в използването на така наречената „мобилна техника за подслушване“, поради което са започнали разследвания срещу петима служители в СДОТО. Засега обаче прокуратурата не се ангажира с мнение дали бившият вътрешен министър Цветан Цветанов носи отговорност за погазването на закона и регламентите. Прокуратурата започна проверката, след като лидерът на БСП Сергей Станишев подаде сигнал, който му бе изпратен по пощата.
„Установени са редица нарушения във всекидневната работа с автомобила на МВР за следене и подслушване, които създават сериозни предпоставки за злоупотреба със специални разузнавателни средства (СРС)“, обяви зам. главния прокурор Борислав Сарафов, под чийто пряк надзор работеха проверяващите през последните две седмици. „Бяха снети обяснения от голям кръг лица – 22-ма служители, които имат отношение към работата с въпросната техника, от някои от тях неколкократно с оглед непоследователните и противоречиви сведения, които даваха в хода на проверката. Изготвена беше по преписката експертна справка относно техническите възможности на оборудването, монтирано в мобилната техника, като изводите показват по-големи възможности от тези, декларирани от длъжностните лица, работещи с тази техника“, обясни подробно Сарафов. По думите му са налице „фрапиращи разминавания“ между пътната книжка на въпросния автомобил и иззетите кадри от центъра за видеонаблюдение към столичната полиция. На 15, 16 и 26 март, например автомобилът по документи трябвало да бъде в гаража на занимаващата се с подслушване в МВР Специализирана дирекция „Оперативно-технически операции“ (СДОТО), но кадрите от СДВР показали, че той „се движи из София“. „За тези дни по отчетната документация на този автомобил той би трябвало да бъде в своя гараж, но всъщност от видеоконтрола се вижда, че е бил някъде по улиците. Какви задачи е изпълнявал, мога само да гадая“, добави зам. главният прокурор. Разминавания са били засечени и при т.нар. тренировъчни мисии, в които е ползвана специално оборудваната кола. На 10, 14, 25 и 27 март в пътната книжка на колата е посочено, че тя е използвана между 10 и 12 часа, но е заснета от видеоконтрола по улиците и чак след 18 часа, уточни още Сарафов.
Цацаров допълни, че посоченият в сигнала на Сергей Станишев автомобил е „идентичен с иззетия от прокуратурата“. Обвинител -1 обаче не назова марката и модела. При разгласяването на сигнала соцлидерът обясни, че става дума за сив ван „Крайслер Вояджър“, чиито регистрационни номера били сменяни след всяка операция.
Данните на прокуратурата сочат още, че в МВР липсват писмени регламенти за унищожаване на записи от ненужни СРС-та, за поставяне на задачи на екипа, който се занимава с мобилното подслушване и следене, както и за провеждането на т.нар. тренировъчни мисии с техниката. „Не съществува утвърден в писмен вид регламент за унищожаване на информацията, придобита при изпълнението на задачите.
Налице в СДОТО е порочна практика – изтриването на информацията, придобита чрез специализираната апаратура на мобилната техника да се извършва по усмотрение на оперативен служител на службата без писмено известие до неговия началник или служителя по сигурността на информацията, без съгласуване на тези негови действия и без това да остави някаква писмена следа в деловодството на службата, което е нарушение на реда за унищожаване на носители на класифицирана информация“, обясни още Сарафов. А Цацаров допълни: „Впрочем по отношение на тези тренировъчни мисии са налице множество противоречия в констатираното от служителите по отношение на тяхното провеждане“. „Едно такова мощно оръжие трябва да се пази не по-малко от ядрените куфарчета“, добави пък зам. главният прокурор, докато описваше схемата от искането на СРС през разпореждането му от вътрешния министър, препращането му към СДОТО и последващото използване на мобилната техника, където „се намираме в страната на сенките“. Борислав Сарафов поясни, че задачите се поставят устно на екипите, работещи с тази техника, като се отразяват само в „едни тефтери“, които не представляват по никакъв начин класифицирана информация./ Стандарт
Споделете текущата публикация: