твоята гледна точка
Великден иде! Умната с чубрицата и лютото – вредят на жлъчката
Автор Vnews, добавено на 13.04.2013 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Идва Великден, а с него и тежките трапези с шарени яйца и високохолестеролни ястия. Те обаче могат да станат причина за жлъчно-каменни кризи и пациенти започват да пълнят хирургиите. Това предупреждава д-р Петър Грибнев, коремен хирург от столичната университетска Александровска болница.

Специалистът съветва на светлия християнски празник да не се консумират повече от 3 яйца дневно, а ако по принцип искате да избегнете проблеми със жлъчката, не прекалявайте с мазни и сладки храни.

„Не е добре да се яде например повече от един шоколад дневно. Препоръчвам също да се пие повече вода, поне 1,5 л дневно, храненето да е редовно, повече движение, а най-хубаво е да се спортува“, каза още д-р Грибнев. Той добави, че подправки като чубрица и черен пипер, както и лютото – в големи количества, дразнят жлъчката. Те не причиняват образуването на камъни в нея, но отключват кризи.

Най-честото заболяване на жлъчката са жлъчните камъни, които се появяват по два начина. Първият е чрез нарушена обмяна на холестерола. Т.е. богатите на холестерол храни, като мазните, сладките продукти, яйцата и др., водят до повишение на холестерола в кръвта, той се отлага в жлъчния мехур и така се стига до камъни.

Другата причина е нарушение в обмяната на пигментните вещества и най-често на билирубина. Това е пигмент, който се намира в червените кръвни клетки (в еритроцитите).

„Всички заболявания, водещи до увеличението на билирубина, налагат отлагането му в жлъчния мехур. Така например се стига до таласемия минор“, посочи д-р Грибнев.

По-често от жлъчка
страдат жените
на възраст от
35-40 г. до 70 г.

Обяснението е, че промяната в нивата на холестерола е свързана с хормоните. А допълнителни рискови фактори са наднормено тегло, лош режим на храненето, раждания (много често възпалението в жлъчката се провокира именно от бременност).

Мъжете боледуват по-рядко, но с повече усложнения. Няма обяснение защо е така, но възпалението при тях е по-тежко и промените в областта на жлъчния мехур са по-значими, което оказва влияние и върху налагащата се операция. Тя протича по-трудно.

„Ние, хирурзите, сме на мнение, че веднъж образували се камъни в жлъчния мехур, трудно могат да се премахнат с лекарства. А опитът да се отстранят по естествен път – през жлъчните канали може

да доведе до
усложнения

като остър панкреатит. Така, че има ли камъни в жлъчния мехур, те подлежат на операция“, обясни д-р Грибнев. Доказано е, че камък, който стои дълго време, води до възпаление на жлъчния мехур. Освен това се развиват бактерии, което пък става фокус на възпаление, а в последните години се доказа, че това е едно предраково заболяване.

„От друга страна премахването на жлъчния мехур е свързано с повишаване на риска от рак на дебелото черво. Т.е. до операция трябва да се прибягва само при категорични показатели“, каза д-р Грибнев. За жалост няма вариант, при който от жлъчката да се премахне само камъкът. Маха се целият орган.

Защо лекарствата не могат да помогнат? „Веднъж появило се образувание примерно от 1 см, трудно може да се разгради с медикаменти. То представлява ядро от холестерол, върху което се наслагват утаечни елементи, бактерии и т.н. Но дори и да се разбие, камъкът няма как да се извади оттам, защото не може да премине по вътрешната система“, повтори д-р Грибнев.

Съвременното лечение за отстраняването на камъните в жлъчката, заедно с нея, се нарича лапароскопска холецистектомия. До 1990 г. същият ефект се постигаше със стандартна отворена операция.

След 1990-а навлезе т.нар. безкръвна, а в последните 5 г. се въведе отстраняването на жлъчката през отвор едва от около 2 см. Той се прави около пъпа. От 2011-а във Втора хирургия се прилага такава техника, с която се постига и козметичен ефект, и намаляване на постоперативната болка, а пациентът се връща на работа 2 седмици след интервенцията, което е 2 пъти по-бързо, отколкото след класическа операция. За жалост здравната каса не покрива еднократните инструменти, които се използват при безкръвната интервенция, а най-евтините от тях са 800-900 лв.

Можем да живеем и
без жлъчен мехур

Жлъчният мехур е с дължина 6-7 см и около 2-3 см ширина. Има крушовидна форма и играе ролята на резервоар. Черният дроб отделя жлъчни соли, които се складират в жлъчния мехур и при хранене те се изливат в дванадесетопръстника.

Нормалният живот на човека не се нарушава при отстраняването на жлъчния мехур. Но има риск от развитие на рак на дебелото черво. Затова при болни с фамилна обремененост махането на жлъчката трябва да става при категорични индикации. А именно при: наличието на няколко възпаления, опасност от перфорация (спукване на жлъчния мехур) или ако се установи, че камъните запушват общия жлъчен канал. А камъните в този орган са втората причина за заболяването остър панкреатит. Първата е злоупотреба с алкохол.

в. Труд



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Светли Вторник е вторият ден след Великден. За всички нас той е първият работен ден след плавниците. Въпреки това е добре да знаем какво можем и не можем да правим според […]

 

Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в своя апартамент Каса Санта Марта, съобщиха официално от Ватикана.

Най-вероятната причина за […]

 

Православната традиция поставя началото на Светлата седмица с втория ден на Великден, а това е време, в което се прославят светите […]

 
 

към началото