Токът най-вероятно ще поскъпне от 1 юли, стана ясно от думите на председателя на ДКЕВР Евгения Харитонова. Освен зелената енергия и дългосрочните договори, тази година сериозен натиск идва и по линия на цената на въглищата. Тя беше намалена през 2010 г. и от тогава не е актуализирана от нивата си на близо 72 лв. за тон. В момента ДКЕВР прави изчисления как поскъпването на въглищата ще се отрази на цената на еленергия. Харитонова обясни, че въглищата формират 80% от себестойността на енергията на ТЕЦ-овете от Маришкия басейн. Затова шефката на ДКЕВР се опасява, че няма как поскъпването на въглищата да не се отрази на тока. Представете си какво значи 20% увеличение при дял 80% на въглищата за най-евтината ТЕЦ „Марица-изток 2”, казва тя,цитирана от „Монитор“.
Наред с това в заявленията си до регулатора всички енергийни предприятия – АЕЦ „Козлодуй”, тецовете, ЧЕЗ, ЕВН и Енерго Про са поискали да им бъдат одобрени по-високи разходи от 1 юли. Това автоматично значи, че ще трябват по-високи приходи, които се покриват само през увеличаване на цената на тока. Евгения Харитонова отказа да каже какъв процент скок на тарифата са поискали ЧЕЗ, ЕВН и Енерго Про. По думите й обаче те са заявили най-малко увеличение в сравнение с останалите енергийни предприятия.ДКЕВР вече работи по цените на крайните снабдители, каквито са трите енергодружества, посочи още Харитонова. Тя припомни, че за трите ЕРП-та от 1 юли започва нов 5-годишен регулаторен период, за който ДКЕВР определя основни параметри. Сред тях са технологичните разходи на ЕРП-тата, които от 15% бяха намаление на 12% с намалението на цените от 5 март.До крайни изчисления за цената на тока от началото на юли ще се стигне, след като се вземат предвид и заключенията от регулаторния одит, който в момента ДКЕВР извършва на енергодружествата, съобщи още Харитонова. Тя уточни, че одитът е в разпределителните дружества, които извършват големите инвестиции.
По отношение напроцедурата за отнемането на лиценза на ЧЕЗ шефката на ДКЕВР коментира, че на 16 април ще се проведе обществено обсъждане по въпроса. „Ние ще се съобразим с проверките на прокуратурата, но отнемането на лиценза ще го решим ние, защото ДКЕВР е независим орган”, каза тя. И опроверга прокуратурата, че ДКЕВР е само констативен орган с думите, че комисията е издавала редица актове на ЕРП-тата при нарушения на лицензията.По повод наказателните процедури срещу България заради енергетиката шефката на регулатора съобщи, че от петък вече са в сила новите наредби, които са в съответствие с изискванията на ЕС. Те са за лицензирането и за регулирането на цените на газа и еленергията.Междувременно от Министерството на икономиката и енергетиката съобщиха, че от Европейската комисия са потвърдили, че ще започне проверка на българския енергиен сектор. Проверката започва следващата седмица. Тя ще се ръководи от представители на Генерална дирекция „Енергетика”. Ще бъде направен преглед на законодателната рамка, на независимостта на ДКЕВР. А също така на БЕХ и ролята му на българския енергиен пазар. Освен това ще се анализират електроенергийният и газовият пазар, както и механизмите за ценообразуване в енергетиката.
Споделете текущата публикация: