Бизнес климатът в България се е влошил през март, показват данните на Националния статистически институт. Измерваният от НСИ общ показател на бизнес климата показва понижение с 1.8 пункта спрямо февруари заради песимизма на мениджърите в промишлеността, строителството и търговията на дребно. Данните са изненадващи на фона на оптимизма сред мениджърите само месец по-рано.
Най-силно понижение има показателят в търговията на дребно – с 5.3 пункта, заради по-резервираните оценки и очаквания на търговците за намеренията на потребителите да харчат.
През март анкетата сред мениджърите в сектора отчита засилено негативно влияние на фактора „недостатъчно търсене“, което е по-голямо от това на затрудненията на предприятията, свързани с несигурната икономическа среда и конкуренцията в бранша. Затова е логично и очакването, че през следващите три месеца цените ще останат без промяна.
През февруари именно търговците на дребно бяха най-големите оптимисти и мениджърите в сектора даже съобщиха, че планират вдигане на цените.
Влошени през март са оценките и на мениджърите в промишлеността за момента, но все пак те очакват повече поръчки през следващите месеци. Основен проблем тук си остава свитото търсене вътре в страната, като при него свиването е продължило и през този месец.
Засилва се и песимизмът при строителните предприемачи, които доскоро очакваха ситуацията във фирмите им да се подобри, но сега са заместили този оптимизъм с преценката, че по-скоро в следаващата половин година ситуацията ще остане „същата“. Несигурната икономическа среда, финансовите проблеми и недостатъчното търсене и тук са основните негативни фактори.
На равнището си от февруари остават прогнозите на бизнеса с услуги, като се очаква през следващите месеци повишение на търсенето. През последния месец мениджърите в бранша посочват, че са се увеличил финансовите им проблеми.
Във всички сектори се очаква цените през следващите месеци да останат без промяна спрямо март.
Споделете текущата публикация: