Напрежението покрай реденето на депутатските листи на „Позитано“ 20 расте. Социалистът Румен Петков изрази смущението си пред „Труд“ , че органите на БСП не работят, а посланията за предизборната надпревара и списъците с кандидати за народни представители за вота на 12 май се правели от „нелегитимни хора“.
„Изпълнителното бюро на левицата не е заседавало тази седмица, националният предизборен център не е заседавал от един месец. Всичко е хаос. Все едно партийните органи са ненужни. Това е много лош знак и за социалистите, и за обществото“, обясни Петков. Той допълни, че като депутат в последния парламент не е бил викан за разговор в партийната централа по въпроса с листите и предизборната кампания.
В отговор соцлидерът Сергей Станишев каза: „Моля всеки да се занимава с това, което му е работа. Има си ръководни органи на БСП – изпълнително бюро, национален съвет на партията, където всеки може да си каже мнението, за да се вземат решенията по демократичен начин.“ Вчера бюрото не е заседавало, тъй като Станишев е имал множество срещи със социалистите за листите и за предизборната програма, както и пътуване до Брюксел. Предвижда се соцлидерът да продължи разговорите си с досегашните депутати по график днес след обяд.
„Няма да има сеч. Но трябва да направим листите така, че да спечелим максимално доверието на гражданите, а следващата парламентарна група да бъде силна, убедителна и професионална“, обясни Станишев. Той даде да се разбере, че няма да изхвърля никого. Напротив – който не влезе в листите, щял да бъде запазен като експерт.
От седмици се говори как соцлидерът иска да махне „старите лица“, сред които е и Румен Петков. Някои от ветераните – Бойко Великов, Любен Корнезов, Георги Пирински и Петър Димитров, сами се отказаха от парламента.
Очаква се напрежението на „Позитано“ 20 да се засили, тъй като обсъждането на листите от Националния съвет на партията ще се забави. По план пленумът щеше да нищи водачите на списъците с кандидати за депутати в събота, но това най-вероятно няма да се случи, тъй като Станишев още не бил готов. Според промени в устава на партията, чиято регистрация още не е факт, Националният съвет определя водачите и местата за гражданската квота и коалиционните партньори.
Междувременно БСП представи мерките си в социалната политика, ако дойде на власт. Левицата обещава 190 000 работни места, но повечето от тях временни. Партията иска замразяване на стажа и възрастта за пенсиониране./Труд
Споделете текущата публикация: