Бившият кмет на Варна Кирил Йорданов, който хвърли оставка в началото на месеца, е ощетил общината с 1,5 млрд. лв. по време на управлението си. Сигнал за това е внесен до Върховната касационна прокуратура от Яне Янев, съобщи самият той вчера. Лидерът на РЗС е дал на прокурор общо 16 бивши и настоящи градоначалници. Информацията за злоупотребите на Йорданов Яне получил в оглавяваната доскоро от него парламентарна комисия „Антикорупция”. Според сигнала бившият варненски кмет създал схема за разграбване на държавни и общински активи, които отишли в ръцете на 25 фамилии. Само ТИМ, чрез различни поставени фирми, е станал собственик на 1000 дка. Имотите били получени на цена до 30 пъти под пазарната, се посочва в сигнала срещу кмета. Освен това екскмета на Варна провел и десетки незаконни обществени поръчки. „Над Кирил Йорданов са били разпъвани не чадъри, а шезлонги по време на кабинета „Станишев”. Живеел е под добра охрана от институциите, за да не го пипат за нарушенията”, коментира Янев.
В комисията му постъпил сигнал и злоупотреби на кмета на Хасково Георги Иванов, който въвел такса рекет за всеки, които искал да строи. Конкретен размер на таксата, прибирана срещу разрешително за строеж, не е посочена, но парите били искани под формата на дарение. По-големите суми се внасяли лично при кмета, а по-малките – по сметка на общината, поясни Янев. Срещу Иванов има и обвинение, че възлагал на собствената си фирма да извършва ремонти без търг и процедури. Компания на 25-годишния му син Павел пък била натоварена с асфалтирането на улиците в града. Младежът дори бил успял да вдигне хотел в центъра на Хасково.
Сред другите определени от РЗС като „кметове феодали” е и управникът на Каварна Цонко Цонев. В сигнал срещу него се твърди, че след организирането на рок концертите в града в продължение на 9 години, оставил в хазната на общината едва 1270 лв., а другите приходи пренасочвал към свързана с него фирма. Цонев е обвинен и в злоупотреби с евросредства и в провеждането на обществени поръчки, както и за „мнима интеграция на роми”. В сигнала се посочва продажбата на 50 парцела за малцинствата. Всеки от ромите получил по 100 лв. и вместо да си вдигне жилище на терена, го прехвърлял на подставени от Цонев лица.От схемата общината била ощетена с 4 млн. лв.
Над половин милион лева общински средства пък пръснал кметът на Кюстендил Петър Паунов за ПР и медийни услуги за 5 години, става ясно от констатация на Сметната палата след оплакване срещу него. Други близо 250 000 лв. отишли за организиране на празници, а още 56 000 лв. за консултации със социалния антрополог Харалан Александров. Става въпрос за индивидуални сеанси с кмета и отделни общински съветници, обясни Янев. Той дал на прокурорите и сигнал срещу кмета на Божурище Аспарух Аспарухов, който бил забогатял необяснимо, след като встъпил в длъжност. Той бил превърнал кабинета си в „скъпа екзотична зоологическа градина”, като някои от екземплярите стрували около 50 000 лв. При посещения на представители от държавни институции в кметството обаче ценните индивиди били крити в склада на общината. Срещу градоначалника на Монтана Златко Живков пък има информация за конфликт на интереси, като били купувани лекарства с общински пари от аптеката на съпругата и дъщеря му.
„Вероятно има и още по-корумпирани кметове от тези 16, но не сме получили сигнали за тези и ги внасяме в прокуратурата”, уточни Янев./ Монитор
Споделете текущата публикация: