твоята гледна точка
Внимание! Нелекувана градинска хрема води до отит
Автор Vnews, добавено на 14.03.2013 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Баба Mарта е сурова към детски уши, предупреждават УНГ-специалистите. В края на зимата отитът зачестява, защото имунитетът на малчуганите е отслабен, обясняват лекарите и уточняват, че най-уязвими са децата с алергии.

„Повишената заболеваемост е нормална за тази част на годината. Трябва да се спре практиката родителите да водят децата си болни или недолекувани на градина. Малчуганите нямат шанс да оздравеят напълно и непрекъснато се заразяват едно от друго. Антибиотици се изписват много лесно, което създава устойчиви щамове на микроорганизми, което води до повече усложнения и по-често боледуване“, предупреждава д-р Попов от болница „Царица Йоана“ от страниците на Стандарт.

Всичко е въпрос на имунитет

– има дечица, които боледуват цяла зима, но не получават усложнения – носа им тече, носят си т.нар градинска хрема. Много родители смятат, че това е нормално и не създава проблеми. При много от децата наистина е така, но други получават усложнения“, обяснява още специалистът.
Стигне ли се отит, мъките са гарантирани. Няма опасност да не разпознаете възпалението – болезнено е и мъникът ще се оплаче. По-сложно е с бебетата. Ако е с температура и плаче, щом го докоснете в областта на ухото, тичайте на УНГ-специалист. Бурната реакция, разбира се, не винаги значи отит, застраховат се лекарите. „Плачът може да значи: „Не ме пипай!”, но също и „Боли ме ушенцето”. Няма как да сме сигурни, така че ако това се повтаря, просто отидете на лекар“, съветва докторът.

Терапията при отит е различна – понякога се предписва антибиотик, друг път се стига и до скалпел. „Всичко е индивидуално“. „До скалпел се стига

когато се нарушът дренажа на ухото – първо се пробва лечение с медикаменти и, ако възпалителният процес не се повлияе, се прибягва до хирургическа интервенция. Това става в 1 до 5 на сто от случаите“.
Отитът е възпалителен процес, който засяга външното и /или средното ухо. Голяма част от децата, които често правят инфекции на носоглътката, са склонни към отити, поради безпрепятственото преминаване на бактериите към средното ухо. „Има нарушен дренаж на носоглътката. Един от основните фактори за това е нарушената функция на Евстахиевата тръба. Набъбналата лигавица на носоглътката води до запушване на тази тръба. Създава се отрицателно налягане в средното ухо, което подпомага преминаването на бактерии към него и ушите заглъхват. Течност изтича от ухото

щом се получи пробив на тъпанчето

Тогава е налице „усложнение на усложнението“, обяснява още д-р Попов. Още по-сложно става, когато възпалението от едното ухо премине към другото по кръвен път – тогава лекарите говорят за грипния отит.
При децата възпалението обикновено отшумява за 10 дни. За по-тежките случаи трябва и месец и лечение. Нелекуваният отит дава своите усложнения, които са най-вече в мозъка, предупреждава д-р Попов.

През лятото се лекува по-бавно

Отитът се проява и през лятото. Тогава лекарите говорят за т.нар. външен отит – възпаление, провокирано от нечиста вода в басейни, водоеми, морето, когато има смесване на фекални и други отпадни води с чистата вода.
Става дума за възпаление на външния слухов проход. „На практика е кожно заболяване, съпроводено също с болка в ухото“, обяснява д-р Любен Попов. „Дерматолозите лекуват само усложнените случаи, а УНГ лекарите лекуваме и този вид случаи. Външният отит минават по-бавно, заради бактериалната инфекция и гъбички, която са по-упорити“, уточнва д-р Попов.
Водата е враг, ако има инфекция

Какво да правите, за да са здрави ушичките на детето? Ето няколко жокера:

* Не робувайте на старите представи, че като се къпете всяка попаднала капка вода в ухото, може да ви създаде проблем. Здравият организъм има начин да се справи с нея.
* Когато обаче са възпалени ушите, наистина трябва да ги пазите от вода.
* Не изнежвайте децата, тогава стават болнави.
* Оставете мъниците да играят, да лудуват, да се цапат, без да отиваме в крайностите. Децата, макар и малки, са пълноценни същества, нещо, което родителите забравяме.
* Ако има много болни деца в детската ясла или градина, спрете детето да не ходи там, докато мине пикът и след това пак го заведете.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

След трагедията в дискотека в РСМ
Огнеборци с проверки в дискотеките
По повод инцидента в нощен клуб в Кочани, РСМ, в който в пожар загинаха 59 души, от Главна дирекция “Пожарна безопасност и […]

 

Днес от северозапад, с умерен и силен вятър, ще нахлува още по-студен въздух. На много места ще има валежи от дъжд, […]

 

В неделя ще вали дъжд, по-съществено в югозападните и в северни райони. Вятърът постепенно ще отслабва.

Преди обед ще вали в западната […]

 
 

към началото